facebook
twitter
youtube
mail
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19

Протидіємо історичним тенденціям і зміцнюємо потенціал країни

Війна не лише створила нам силу-силенну проблем, але й посилила старі. Тому нині так необхідно докладати зусиль у різних напрямках. Так, за даними Центру громадського здоров’я, в Україні за 2022 рік кількість уперше зареєстрованих захворювань на туберкульоз (ТБ), включно з його рецидивами, вже була на 2,5% більше показника 2021 року.

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно у світі 10 млн осіб уперше хворіють на туберкульоз і 1,5 млн осіб помирає від нього. Україна входить до двадцятки країн із найвищим тягарем лікарсько-стійкого туберкульозу. І ще в 2021 році у планах Центру громадського здоров'я було до 2030 року – знизити захворюваність на 80%. Проте, історично відомо, що спалахи туберкульозу відбуваються в умовах воєн. І чим довше війна триває, тим більшим і загрозливішим може бути черговий спалах туберкульозу. Особливо, коли люди з туберкульозом стають вразливішими через загрози переривання лікування та несвоєчасної діагностики захворювання. Багато клієнтів вимушені покинути свої домівки та шукати не лише притулку, а й лікування у безпечніших регіонах. Ті, хто не можуть поїхати, часто тижнями живуть в умовах, непридатних для довгого перебування.

Тому, попри війну, МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) та регіональні координатори не зупиняли роботу проекту «Тобі слід знати про туберкульоз: активне виявлення випадків туберкульозу серед осіб, які опинились у складних життєвих обставинах». Попри небезпеку наші партнери — соціальні центри та медичні заклади в регіонах — продовжували здійснювати психосоціальний супровід людей з туберкульозом при найменшій можливості. Варто нагадати, що МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» реалізує проект «Тобі слід знати про туберкульоз: активне виявлення випадків туберкульозу серед осіб, які опинились у складних життєвих обставинах (СЖО)» за підтримки БФ «Альянс громадського здоров’я» в рамках гранту Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. А також у співпраці з обласними та місцевими центрами соціальних служб, лікувально-профілактичними закладами різних рівнів.

Метою проекту «Тобі слід знати про туберкульоз: активне виявлення випадків туберкульозу серед осіб, які опинились у складних життєвих обставинах (СЖО)» є профілактика туберкульозу (ТБ) серед осіб і сімей, які опинилися в СЖО через впровадження ефективного алгоритму мультисекторальної взаємодії для забезпечення безперешкодного доступу осіб у клієнтів до скринінгу, діагностики та лікування туберкульозу; запровадження соціальної послуги консультування та скринінгу на наявність симптомів туберкульозу та діагностика латентної туберкульозної інфекції (ЛТІ), забезпечення соціально-психологічного супроводу тощо.

Сьогодні проект реалізується у Києві, Харкові, у Донецькій, Вінницькій, Львівській та Чернівецькій областях. На жаль, минулого року довелось припинити діяльність у Маріуполі та в Луганській області. Натомість протягом минулого та цього років розпочали активно працювати в Чернівецькій, Вінницькій та Львівській областях, в Києві та в нових локаціях Донецької області — Селидове та ХАБ «З Бахмутом у серці. Дніпро» у м. Дніпро.

За перші чотири місяця цього року (станом на 01.05.2023) скринінговим анкетуванням охоплено  22706 клієнтів, і до 1 липня планується охопити майже 12 тисяч дорослих і дітей серед внутрішньо-переселених осіб та сімей у складних життєвих обставинах. Клієнти проекту з симптомами були супроводжені на діагностику ТБ. Вони своєчасно отримували консультації щодо необхідності діагностики та, при потребі, початку лікування. Саме тому за цей період 2023 року у Донецькій області виявлено 7 випадків туберкульозу (ТБ) у клієнтів, які наразі проходять лікування.

Попри активні воєнні дії, в Донецькій області повноцінно працює Добропілля, Селидове та ХАБ «З Бахмутом у серці. Дніпро» у Дніпрі, частково працює Краматорськ. Завдяки плідній роботі працівників соціальних служб і медиків лікувально-профілактичних закладів Бахмутського ХАБу у м. Дніпро, 7 дітей, які розпочинали профілактичне лікування у м. Бахмут у 2022 році, змогли завершити лікування латентної туберкульозної інфекції (ЛТІ). Із 29 дітьми, які розпочали профілактичне лікування у 2022 році на даний час ще налагоджуються зв’язки.

Не дивлячись на шалені обстріли, в Харкові не припинялась повноцінна робота за проектом. Цього року станом на 1 травня виявлено 30 випадків ТБ, включно 1 серед дітей.

І в Донецькій області, і в Харкові клієнти своєчасно отримують консультації щодо необхідності початку лікування, завдяки чому 100% розпочали лікування.

У Чернівецькій області до початку травня виявлено 7 випадків ТБ і  всі розпочали лікування.

Після скринінгу клієнти проекту з симптомами у Вінницькій області були супроводжені на діагностику ТБ. Виявлено 5 випадків ТБ, в тому числі 1 – у дитини, й 2 випадки дітей з ЛТІ. Лікування ТБ розпочали також всі клієнти.

Завдяки команді у Львівській області виявлено 82 випадки ТБ, і завдяки мотиваційному консультуванню про необхідність пройти курс лікування, 100% клієнтів, у кого було діагностовано ТБ, розпочали лікування. Виявлено 16 дітей з ЛТІ,  і 16 дітей з 23 завершили повний курс профілактичного лікування, розпочатий ще у 2022 році.

Протягом 4 місяців цього року у Києві було виявлено 5 випадків ТБ, троє з яких розпочали лікування, та 31 випадок ЛТІ.

Нагадаємо, що на початку року Україна першою в Європейському регіоні привела національні стандарти охорони здоров’я у разі туберкульозу у відповідність до рекомендацій ВООЗ 2022 року. 19 січня 2023 року наказом МОЗ України № 102 були затверджені стандарти медичної допомоги «Туберкульоз». Нові стандарти дозволять підвищити якість лікування, знизити рівень захворюваності, інвалідизації та смертності, а також зменшити витрати та ризики для пацієнтів.

Маємо зустріти перемогу підготовленими! І здорові люди — це теж наша перемога. Дякуємо всім колегам та працюємо далі!Протидіємо історичним тенденціям і зміцнюємо потенціал країни
Протидіємо історичним тенденціям і зміцнюємо потенціал країни
Протидіємо історичним тенденціям і зміцнюємо потенціал країни
Протидіємо історичним тенденціям і зміцнюємо потенціал країни
Протидіємо історичним тенденціям і зміцнюємо потенціал країни
Протидіємо історичним тенденціям і зміцнюємо потенціал країни
Протидіємо історичним тенденціям і зміцнюємо потенціал країни
Протидіємо історичним тенденціям і зміцнюємо потенціал країни
Протидіємо історичним тенденціям і зміцнюємо потенціал країни
Протидіємо історичним тенденціям і зміцнюємо потенціал країни
Протидіємо історичним тенденціям і зміцнюємо потенціал країни
МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я»
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19
Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України