facebook
twitter
youtube
mail
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19

Незламна, сильна, мотивована та фахова

В особливих умовах працює з 24 лютого 2022 року проект «Тобі слід знати про туберкульоз» у Донецькій області. Майже половина населення евакуйована. Медичні заклади, якщо й працюють, то лише частково. Але залишились люди — потенційні клієнти проекту. І робота триває. В тому числі, до 1 березня 2023 року — в Бахмуті, у місті- фортеці.

Олена Молчанова — одна з трьох лікарів, які лишились в Бахмуті й надають медичну допомогу мешканцям, які й досі перебувають у місті-фортеці. До початку відкритого нападу росії на Україну вона працювала як лікарка-фтизіатриня, була експерткою управління охорони здоров’я Бахмутської міської ради за фахом фтизіатрія. А також з 2021 року по нинішній березень працювала в проекті «Тобі слід знати про туберкульоз», який реалізує МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» за підтримки БФ «Альянс громадського здоров’я». Спочатку спеціалістом з організації доступу до послуг медичних гарантій (ПМГ), а потім — медичним координатором по дітям у Донецькому регіоні.

Як говорить медичний координатор Проекту у Донецькому регіоні Марина Караван: «Вона завжди відрізнялась активною позицією, фаховістю та небайдужістю. Паралельно з основною роботою плідно працювала в проекті «Тобі слід знати про туберкульоз», мала найкращі показники, вміла зібрати навколо себе соціальних і медичних спеціалістів».

Сама пані Олена так підсумовує свою роботу за попередній період: «Ми нарешті досягли особливої уваги з боку сімейних лікарів до дітей з групою ризику по туберкульозу. Були сформовані групи ризику для кожного сімейного лікаря і щоквартальний звіт про виконану роботу. Це був великий успіх, оскільки раніше такого не було. За контрольоване лікування також відповідали сімейні лікарі, і це було ефективно. Організовувалися семінари для лікарів. Загалом, все йшло чудово. Під час нападу, звичайно, все стало складніше, логістики немає, практично відсутні консультації або проводилась дистанційно».

Коли на початку 2022 року до дня боротьби з ТБ тривав конкурс серед медиків STOP TB AWARDS «МАЮ СИЛУ», від Донецької області в номінації «Успішний медичний працівник» була заявлена Олена Молчанова, але з початком відкритого вторгнення голосування було припинено… Також, на жаль, з 1 березня Олена Молчанова не виконуватиме обов'язки медичного координатора з дитинства в проекті, адже ситуація зараз навколо неї вкрай небезпечна. Ми всі слідкуємо за тим, що відбувається в Бахмуті. Але ми впевнені, що вона обов’язково повернеться до цієї важливої роботи.

«Ранок 24 лютого 2022 у мене розпочався о 5-й ранку зі дзвінка 18-річної доньки, яка навчалася в Харкові: «Мама, розпочалася війна». І це було страшно — я в Бахмуті, доця, сенс мого життя, одна в Харкові, то був жах. І він продовжувався два дні, допоки я не знайшла можливості її забрати. — згадує Олена Молчанова. — побачити її змогла вже в серпні 2022, але з того часу ми більше не бачились».

Сама пані Олена лишилась в Бахмуті заради надання медичної допомоги людям. Не змогла залишити людей безпомічними в такій ситуації. Каже, що недарма складала присягу Гіпократа. «Від початку війни я навчилась розбиратись в інсулінах, серцевій патології тощо — все те, з чим я раніше не стикалась як фтизіатр. — говорить пані Олена. — Зараз я обробляю рани, роблю перев’язки, хоч раніше цього не робила й навіть боялася. Але нинішня ситуація навчила мене».

Бої за Бахмут тривають більше ніж пів року. Останні місяці — в межах міста. У місті багато руйнувань, місто розбите. Люди майже не виходять з укриттів. На робочих місцях залишилося три лікаря. Одна з них — пані Олена. Не злякало життя в підвалі, ракетні удари, пробіжки в амбулаторію під обстрілами. Для пацієнтів, у тому числі, клієнтів проекту, вона стала лікарем, психологом, вихователем. Вона вважає, що лікарі мають залишати міста останніми.

«Зараз я мешкаю в укритті, тут безпечніше. І прийом людей проводжу також в укритті, тут обладнаний офіс, є необхідні препарати, які приносять волонтери. Їжа, вода, світло теж є. Є генератор і поки ще є паливо», — описує свої нинішні дні Олена Молчанова і додає: «Але я вірю, що в ЗСУ — все буде добре».

  

Для довідки

МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» реалізує проект «Тобі слід знати про туберкульоз: активне виявлення випадків туберкульозу серед осіб, які опинились у складних життєвих обставинах (СЖО)» за підтримки БФ «Альянс громадського здоров’я» в рамках гранту Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. А також у співпраці з обласними та місцевими центрами соціальних служб, лікувально-профілактичними закладами різних рівнів. Метою проекту є профіклатика туберкульозу (ТБ) серед осіб і сімей, які опинилися в СЖО через розробку та впровадження ефективного алгоритму мультисекторальної взаємодії для забезпечення безперешкодного доступу осіб у СЖО–клієтів ЦСС до скринінгу, діагностики та лікування туберкульозу; запровадження соціальної послуги консультування та скринінгу на наявність симптомів туберкульозу та латентної туберкульозної інфекції (ЛТІ); забезпечення соціального супроводу на діагностику осіб у СЖО, які потребуватимуть такої підтримки у разі виявлення симптомів ТБ чи ЛТІ (послуга включає консультування щодо укладання декларації із сімейним лікарем, а також, у випадку виявлення активного туберкульозу, перенаправлення до партнерів, які надають послуги медичного психо-соціального супроводу) і соціальний супровід дітей із сімей у СЖО для виявлення ЛТІ та психологічна підтримка сімей у СЖО, де дитина проходить курс профілактичного лікування ЛТІ. Окрім цього команда проекту надає технічну допомогу з метою налагодження інфекційного контролю з ТБ під час надання соціальних послуг у громадах та забезпечує доступ до деяких дороговартісних послуг з діагностики туберкульозу.

Сьогодні проект реалізується у Києві, у Донецькій, Вінницькій, Львівській, Харківській та Чернівецькій областях.

МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я»
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19
Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України