facebook
twitter
youtube
mail
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19

Кібербезпека дітей 10-18 років під час війни

Команда МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» взяла участь у робочої зустрічі з представниками ювенальної превенції, кіберполіції та шкільних поліцейських «Розширення можливостей правоохоронних органів у подоланні насильства щодо дітей в Інтернеті».

Під час зустрічі було презентовано проект «Розширення можливостей правоохоронних органів у подоланні насильства щодо дітей в Інтернеті», досліджень, проведених в його рамках, та обговорення концепції програми «Твоя безпека в Інтернеті: попередження насильства щодо дітей в Інтернеті та формування безпечної поведінки у мережі», який впроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Наталія Лук’янова, експертка проекту від LHSI презентувала результати дослідження «Швидка оцінка ситуації щодо кібербезпеки дітей 10-18 років», проведеного LHSI.

Основною метою дослідження була швидка оцінка наявні та нові, спричинені війною, проблеми та потреби дітей 10-18 років щодо безпеки в Інтернеті для подальшої розробки пріоритетного плану дій з ефективної профілактики й реагування на кібернасильство.

Географія дослідження: у зборі первинної інформації взяли участь експерти як національного, так і місцевого рівнів, переважно з Київської, Львівської, Івано-Франківської, Волинської, областей. Діти, що взяли участь в опитуванні, вказали своє місцеперебування у Київській, Львівській, Івано[1]Франківській, Чернівецькій та Черкаській областях та в наступних країнах: Італія, Нідерланди, Польща, Португалія. Батьки/опікуни/вихователі, що взяли участь в опитуванні, вказали своє місцеперебування в Україні та закордоном, але для спрощення не уточнювали місто чи країну. Беручи до уваги обмеження пересування та особистих зустрічей у зв’язку з воєнним станом та бойовими діями, опитування було проведено за допомогою онлайн-платформ (Google Analytics), інтерв’ю з експертами проводилися за допомогою платформ Zoom, Teams, WhatsApp, Viber. Оцінку проведено з дотриманням етичних норм соціологічних якісних досліджень. Збір первинних даних базувався на чотирьох принципах: поінформована згода; конфіденційність; анонімність; добровільна участь.

Дівчата та хлопчики були однаково активні при участі в опитуванні – дівчата надали 46 (51,7%) відповідей, хлопчики – 40 (44,9%), ще 4 дітей (4,5%) воліли не надавати інформації про стать. Серед респондентів-батьків абсолютна більшість були жінки (91%).

На підставі отриманих та проаналізованих даних було визначено основні існуючі та нові, спричинені війною, проблеми щодо цифрової безпеки дітей 10-18 років в Інтернеті з акцентом на гендерні відмінності, описані умови, що сприяють їх розповсюдженню, означені потреби дітей щодо безпеки в Інтернеті, а також сформульовано рекомендації щодо подальшої впровадження діяльності проекту. Основні проблеми щодо безпеки дітей в Інтернет, які актуальні під час воєнних дій та військового стану це:

  • доступ до текстової, відео та аудіо інформації про фізичне насильство, зґвалтування, смерть, руйнування, з ненормативною лексикою тощо викликає у дітей прояви агресії, розлади сну, соматичні болі, депресії, психічні та психологічні розлади тощо;
  • залучення дітей до воєнних дій через вербування через Інтернет канали чи соціальні мережі для надання інформаційних, логістичних та інших послуг для збройних сил Російської Федерації, що порушує права дитини згідно Конвенції ООН;
  • залучення дітей до деструктивних і суїцидальних груп, що ставлять за мету нанесення фізичних ушкоджень, виконання небезпечних завдань, фінальною метою яких є вчинення самогубства;
  • торгівля людьми з фокусом на сексуальну експлуатацію, особливо серед жінок і підлітків-дівчат, які вимушені тікати з України.

У той же час, 35% (24) респондентів-батьків «точно не знають», чи стикаються їхні діти з небезпечним або насильницьким контентом в мережі Інтернет, а також 26 респондентам (42,6%) було важко відповісти, чи змінилися проблеми безпеки контенту або інформації в Інтернеті з початком війни в Україні.

Після презентації проекту й дослідження відбулося обговорення концепції програми «Твоя безпека в Інтернеті: попередження насильства щодо дітей в Інтернеті та формування безпечної поведінки у мережі».

  

МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я»
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19
Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України