Гендерно-атомне навчання
В останні дні січня в рамках освітнього проекту Колегіум Атомпрофспілки відбувся тренінг «Гендерні принципи в енергетичній галузі України: аудит колективних договір», який став завершальним у освітній частині проекту GE4U: гендер для профспілок в енергетиці.
Під час тренінгу представники атомних електростанцій України — ЗАЕС, РАЕС, ЮУАЕС, ЧАЕС і ДП НАЕК «Енергоатом», разом з експерткою з ґендерних питань МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» Еллою Ламах провели ґендерний аудит на прикладі Колективного договору ДП НАЕК «Енергоатом». Представники Хмельницької АЕС до цього навчання долучилися онлайн через підвищення рівня захворюваності на COVID-19.
Учасникам заходу було запропоновано розділитися на чотири групи. Кожна окремо проаналізувала три розділи Колективного договору ДП НАЕК «Енергоатом» та надала свої пропозиції, як інтегрувати в документ ґендерно справедливий підхід, починаючи з указівки на стать («працівник», «працівниця»), необхідності закріплення у колективному договорі рівних можливостей. Наприклад, якщо жінка за договором має право на безкоштовні мамографічні обстеження для попередження онкологічних захворювань, для чоловіків також мають бути закріплені в документі можливості для безкоштовного обстеження з метою профілактики поширених серед чоловічої статі небезпечних для їхнього здоров’я хвороб.
Перший день заходу розглядались теми: гендерна політика, гендерно-чутливі заходи, міжнародне та національне законодавство з гендерної рівності та для впровадження Резолюцій РБ ООН «Жінки, мир та безпека», «Молодь, мир та безпека». Обговорювалась тема сексизму та дискримінації жінок та чоловіків в соціумі, ЗМІ та рекламою.
Другий день присвячувався темам: Гендерна складова у сфері праці. Гендерний підхід, інструменти для гендерного аудиту. Протягом дня учасники та учасниці аналізували в групах розділи колективного договору. Чотири групи отримали по три розділи кодексу та чек-лісти (опитувальник), що допомагало їм більш детально вивчати гендерні питання в документі. Команда Чорнобильської станції представила розроблений ними гендерний розділ в колективному договорі. Цей розділ спільно обговорювали всі учасники та учасниці, надавали пропозиції до покращення.
Третій день роботи присвячувався плануванню подальших кроків по втіленню гендерної політики на всіх рівнях менеджменту підприємства. Обговорювалась тема гендерних радників/ць, координаторів/ок, роботи комітетів та їхня діяльність на підприємствах.
Також у рамках тренінгу було представлено досвід ґендерних напрацювань Чорнобильської АЕС. На цій атомній електростанції упровадження ґендерних підходів до колективного договору розпочали дещо раніше, і в колдоговорі ЧАЕС уже є розділ «Ґендерна політика».
Цікаво, що фахівці робочої групи з ґендерних питань, досвідчені профспілкові модератори з Хмельницької АЕС Олексій Ущаповський і Віктор Ройко понад 10 років тому вже робили аудит колективного договору атомної електростанції. Вони поділилися своїм досвідом такої роботи, розповіли, які були складнощі, та надали рекомендації. А також висловили надію, якщо в цьому питанні вже є воля і профспілок, і керівництва, процес внесення змін та пропозицій стосовно ґендерної політики в колективний договір, імплементація та впровадження напрацьованих документів на атомних підприємствах відбудеться швидше.
Всі учасники та учасниці отримали роздаткові матеріали та презентації, посібники.
Нагадаємо, що проєкт «Ge4U: Гендер для профспілок в енергетиці» реалізується МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) за підтримки USAID: Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ) та спрямований на збільшення потенціалу профспілок енергетичного сектору просувати гендерно-чутливої політики та створювати сприятливі умови праці на енергетичних підприємствах України.