facebook
twitter
youtube
mail
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19

Латентний туберкульоз: Експерти LHSI взяли участь у сесії 52-ї глобальної конференції з туберкульозу UNION-2021

Латентна туберкульозна інфекція (ЛТІ): Стан стійкої імунної відповіді, викликаної присутністю в організмі антигенів Mycobacterium tuberculosis, за відсутності клінічних проявів активної форми ТБ.

LHSI понад 10 років здійснює діяльність в сфері виявлення активного ТБ. Організація брала участь в двох проектах TB REACH – W2 та W6.

У 2018 році ВООЗ випустила Оновлене зведене керівництво по програмному ведення випадків латентної туберкульозної інфекції, де відзначається відсутність «золотого стандарту» діагностики, що дозволяє прямим методом виявляти у людей інфекцію, викликану Mycobacterium tuberculosis. У переважної більшості інфікованих осіб немає ознак або симптомів ТБ, але є ризик розвитку його активної форми». Керівництво було оновлене в 2020 році на прохання країн.

Відсутність стандартних підходів до діагностики ЛТІ пояснює його високе недовиявлення в Україні і в світі.

Серед груп ризику, що підлягають тестуванню та лікуванню в зв'язку з ЛТІ, насамперед такі:

- Дорослі, підлітки, немовлята і діти більш старшого віку, які живуть з ВІЛ

- ВІЛ-негативні особи, які контактували з хворими на ТБ в домашніх умовах

- Інші ВІЛ-негативні групи ризику

Для тестування на ЛТІ можуть використовуватися внутрішньошкірна туберкулінова проба (Манту) або аналіз вивільнення Т-лімфоцитами гамма-інтерферону (IGRA-тест).

Детальніше про ЛТІ читайте в нашій брошюрі "Що таке латентна туберкульозна інфекція?"

В Україні, для виявлення латентних форм ТБ здебільшого використовується Манту, але вже з'явився Квантіфірон, який ставить перед медициною нові виклики.

З початку 2018 р. LHSI реалізує проект, спрямований на активне виявлення випадків ТБ серед осіб, які опинились у складних життєвих обставинах (СЖО). Проект здійснюється за підтримки БФ «Альянс громадського здоров’я» в рамках гранту Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Серед напрямків роботи - соціальний супровід дітей із сімей у СЖО для виявлення ЛТІ, та психологічна підтримка сімей у СЖО, де дитина проходить курс профілактичного лікування ЛТІ. Серед клієнтів LHSI є сім'ї, де було виявлено ЛТІ за результатами туберкулінової проби, але потім батьки перездали тест IGRA і він був негативний.

У керівництві ВООЗ з ведення випадків ЛТІ (2018) відзначалась недостатня якість доказових досліджень по IGRA тестам.

Тому з великим інтересом представники LHSI відвідали 52-гу всесвітню конференцію здоров’я легень UNION-2021, яка цього року проводиться в форматі онлайн. На секції 'Bridging the gap in TB infection screening: new solution for easier access to IGRA testing' розглядались питання швидких IGRA тестів. LHSI мала можливість поставити питання провідним експертам в цій галузі. Під час обговорення стало очевидним, що наразі не існує єдиного рекомендованого алгоритму у випадках, коли є розбіжності при різних видах тестів. Загалом рекомендація звучала так, що немає єдиної думки щодо того, чи потрібно починати лікування, особливо дітей, окрім випадків імуно-супресії. Семінар залишає багато питань без відповіді, але ясно одне - необхідні додаткові дослідження алгоритмів тестування ЛТІ.

Повертаючись до рекомендацій ВООЗ, для програмного ведення випадків ЛТІ, для України необхідно:

- У рамках національної ТБ-програми підготувати національний план з програмного ведення випадків ЛТІ, що включає визначення  пріоритетності виявлених груп високого ризику, виходячи з місцевої епідеміологічної ситуації по ТБ і характеристик системи охорони здоров'я.

- Створити сприятливі умови для здійснення політики і самої програми, включно з розробкою національних і місцевих заходів і стандартних операційних процедур, що сприяють реалізації рекомендацій ВООЗ.

 

МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я»
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19
Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України