facebook
twitter
youtube
mail
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19

Проект “Тобі слід знати про туберкульоз!” - 2018, результати роботи

Кінець року - традиційний час підведення підсумків діяльності LHSI. Зокрема, підсумків тієї різнопланової та масштабної роботи, яка була проведена командою проекту “Тобі слід знати про туберкульоз!”. До реалізації проекту долучились спеціалісти центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та медичні заклади. По суті, досягнення результатів проекту стало можливим завдяки співпраці цих двох сфер.

Робота велася у трьох областях: Донецькій, Луганській та Харківській. Географія проекту зумовлена специфікою цільової аудиторії, адже проект направлений на внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Його метою є раннє виявлення туберкульозу серед цієї категорії.

Як завжди, на шляху до досягнення мети траплялися перешкоди, пов’язані, як зі специфікою цільової групи ( непріоритетність здоров’я, велика мобільність, малозабезпеченість…), так і з недосконало налагодженими процесами діагностики, лікування та соціальної підтримки.

На жаль, потреби людей далеко не завжди відповідають можливостям держави. І тут допоміжним містком для тих, у кого виявляли симптоми туберкульозу, ставали соціальні працівники. Саме вони полегшували переселенцям шлях «ходіння між кабінетами», аби пройти повноцінну діагностику максимально швидко. Часто це скорочення часу на обстеження ставало ключовим мотиватором на користь діагностики для людей, зайнятих питаннями забезпечення виживання своєї сім’ї.

 

Основним завданням соціальних працівників було:

  • провести скринінгове анкетування на наявність симптомів туберкульозу у 51 000 ВПО;
  • проконсультувати та направити на обстеження тих, у кого виявлено симптоми туберкульозу.

 

І, як це не було складно, 52 665 ВПО пройшли цей скринінг. 17% з них підтвердили наявність небезпечних симптомів, третина за результатами консультування звернулась до лікаря. 7 хворих, виявлених завдяки соціальним працівникам, розпочали лікування туберкульозу. Проект «оголив» болючі питання, з якими ще доведеться працювати:

 

  1. Через острах стигми і дискримінації багато ВПО відмовляються заповнювати скринінгову анкету. І, через ті ж самі стигму і дискримінацію, частина проанкетованих проходять скринінг формально, повністю заперечуючи наявність симптомів. Особливо сильно це проявляється в Донецькій області, у населених пунктах, наближених до лінії зіткнення. Тут на сотні проанкетованих може не трапитись жодного, хто б визнав наявність у себе симптомів ТБ.
  2. Частина ВПО, у яких виявили туберкульоз, поїхали лікувати його на непідконтрольні території, адже на час лікування, насамперед амбулаторного, необхідно знімати житло, а вони не мають на це коштів. Постає питання комплексної підтримки хворих з боку держави, адже в іншому випадку, ми не зможемо забезпечити контроль епідемічної ситуації в країні.
  3. Якісна та швидка діагностика часто є неможливою через проблеми з організацією логістики мокротиння, адже його регулярне транспортування потребує додаткових коштів, яких, зазвичай, у бюджеті медичного закладу недостатньо. Одним із надбань цього проекту стала можливість ВПО отримати додаткові послуги від центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, адже ці заклади покликані допомагати усім, хто потрапив у складні життєві обставини. І цей перелік виходить далеко за межі питань туберкульозу – це і правова, і психологічна, і гуманітарна підтримка.

 

            

 Але цінність цього проекту в тому, що він про людей і для людей. Про це свідчать історії наших клієнтів:

 

Історія 1: Ромео + Джульєтта, 60 років потому або «З Донецька з любов’ю…»

До соціальних працівників одного з Центрів Соціальних служб в Донецькій області звернулась літня пара. Старенькі приїхали з тимчасово окупованої території України, а саме з Донецька, на “материк”, задля того, щоб отримати пенсію. Знаєте, є такі пари, які пронесли турботу і любов крізь роки. Ходять, тримаючись за руки, турбуються одне про одного, все роблять разом.

Соціальні робітники надали чоловіку з жінкою повний пакет послуг щодо отримання пенсії – допомогли переоформити, чітко розповіли про порядок її отримання. Після надання обов'язкової послуги літнім людям був запропонований скринінг на ТБ. Після анкетування чоловік і жінка отримали направлення на обстеження. Відповідальна соціальна працівниця розповіла стареньким, де знаходиться поліклініка. Донесла до літніх людей те, що вони можуть без черги пройти флюорографію, здати мокротиння.

Зауважте, літня пара з Донецька приїхала на короткий час – всього на 2 дні. Лише для того, щоб оформити пенсію. Але їх просто вразило людське ставлення до них, як до людей, працівників Центра соціальних служб. Додайте до цього інформування по всіх питаннях стосовно соціальних вигод, прояв турботи про стан їхнього здоров'я.

Результатом цього візиту до Центру Соціальних служб стало рішення про переїзд літньої пари на територію України, в місто Слов'янськ. Знову ж таки, конкретна працівниця соціальних служб допомогла парі з Донецька безпечно орендувати житло. Сьогодні старенькі періодично зустрічають “свою” працівницю соціальної служби, діляться новинами про своє життя, спілкуються, просто живуть.

 

Історія 2: Жінки - такі жінки

В Центр Соціальних Служб Сватівського району звернулась за соціальною допомогою жінка. Не жінка, а мрія працівника соціальної служби. Жартуємо, але клієнт «комплексний» – рома, матір-одиначка, багатодітна мати та внутрішньо переміщена особа. Жінка отримала повний пакет соціальних послуг. Одночасно з цим пройшла скринінг, флюорографію, здала аналізи на мокротиння. Людина побачила, що її здоров'я когось цікавить, турбує. Була вражена.

Сьогодні, коли жінка заходить у будь-яких справах в ЦНАП, вона завжди заходить до “своїх” працівниць – тих, що працювали з нею першими. Радо розказує про своїх дітей, приносить їхні табелі і грамоти, цікавиться новинками в галузі соціального забезпечення в Україні.

 

Підсумок

LHSI щиро дякує усім партнерам, залученим до реалізації проекту «Тобі слід знати про туберкульоз!». Саме завдяки вам цей проект став можливим. На нас чекає чимало роботи у 2019 році!

Дякуємо! МБО «Альянс громадського здоров’я» (за підтримки якого в рамках гранту Глобального Фонду реалізовувався цей проект)

Харківський міський, Луганський, Донецький обласні центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районі/міські ЦССДМ, ЛПЗ у визначених районах проекту:

КЗ «ЦПМСД №1 м. Краматорська",

Краматорський міський ЦСССДМ,

Добропільський районний ЦСССДМ,

КЗОЗ «ЦПМСД» Бахмутської міської ради,

Бахмутський міський ЦСССДМ,

КЗ «ЦПМСД м. Слов’янська»,

Слов’янський міський ЦСССДМ,

Кальміуський районний центр ЦСССДМ ММР (м. Маріуполь),

Лівобережний районний ЦСССДМ (м. Маріуполь),

Приморський районний ЦСССДМ (м. Маріуполь),

Комунальний лікувально-профілактичний заклад "Міський протитуберкульозний диспансер м. Маріуполь", 

КУ "Сєвєродонецький ЦПМСД",

Сєвєродонецький міський ЦСССДМ,

КУ "Кремінський районний Центр ПМ-СД",

Кремінський районний ЦСССДМ,

КУ "ЦПМСД №1 м. Лисичанськ",

КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2 м. Лисичанськ»,

ЦСССДМ Лисичанської міської ради,

КУ "ЦПМСД амбулаторія №2 Сватівського району",

Сватівський районний ЦСССДМ,

Старобільський районний ЦСССДМ,

КУ "Старобільський районний ЦПМСД",

Центральний районний ЦСССДМ Маріупольської обл. ради,

КЗОЗ "ОКПТД м. Краматорськ",

Луганський обласний протитуберкульозний диспансер,

Харківський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер №7 ("ОКПТД №7"),

ЦСССДМ Новобаварського району м. Харкова,

ЦСССДМ Шевченківського району м. Харкова,

ЦСССДМ Холодногірського району м. Харкова.

МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я»
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19
Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України