Формування життєстійкості як соціальна послуга
Стрийський міський центр надання соціальних послуг Львівської області працює з МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) в проекті «Тобі слід знати про туберкульоз» з 2022 року. Від початку війни, завдяки розташуванню та швидкій самоорганізації соціальних працівників і населення, тут приймали багато українців, кого — на 1-2 дня для перепочинку з дороги, когось — на довше.
Спочатку внутрішньо переселених осіб (ВПО) на постійному проживанні тут було понад 10 тисяч, потім 9, зараз стабільно 7,5.
«Наразі ми маємо дуже багато контактів із ВПО, це є й діти, й сім’ї, й старші люди. — говорить Олександра Дум'як, соціальний працівник МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» проекту «Тобі слід знати про туберкульоз», а також — директор центру надання соціальних послуг. — Окрім скринінгу на туберкульоз (ТБ) і діагностичного обстеження, допомагаємо в інших питаннях: когось поселяємо, комусь рекомендуємо якісь послуги».
Наприклад, родина з Дніпра: дідусь, син із дружиною та двоє дітей, які по приїзді одразу зареєструвались, як ВПО. Соціальні працівники LHSI консультували дорослих членів родини, в результаті вони пройшли діагностику щодо ТБ. Але на цьому робота не завершилась. Родину скерували до психолога центру соціальних послуг, щоби вони пропрацьовували психологічну травму в результаті війни. Допомогли отримати гуманітарну допомогу продуктами та засобами гігієни. Влаштували дітей в дошкільний навчальний заклад та школу. А батьки та дідусь працевлаштувались. І після ряду консультацій родина придбала житло та стали офіційними жителями громади.
«Враховуючи співпрацю нашого центру соціальних послуг з LHSI, ми маємо змогу комплексно надавати послуги (ВПО). — зазначає Олександра Дум'як. — Цей проект дав нам можливість ширше розглянути внутрішньо переміщених осіб. Проект дуже стимулює і дає можливість залучати до різних сфер діяльності саме внутрішньо переміщених людей, які приїхали в чужі для них місця. Наприклад, завдяки нашому проекту, який впроваджується й у Львові, хтось дізнався, що ми акцентуємо увагу на ВПО, розповів громадській організації у Львові, а ті нам запропонували організувати центр громадського дозвілля 60+. Ми з ними потім співпрацювали — приходили та знайомилися, розповідали про проект, запрошували на діагностику, з’ясовували інші потреби».
Соціальні працівники працюють і залучають всі свої знання. Як, наприклад, досвід Ізраїлю «Життя в часі війни», у них цей досвід називається «формування життєстійкості». І в спілкуванні з клієнтами проекту стосовно профілактики, скринінгу, діагностики туберкульозу вони роблять акцент саме на життєстійкість. Життєстійкість зараз дуже важлива, під час війни, коли багато стресів, коли люди сиділи в підвальних приміщеннях… Але це не просто суха подача інформації стосовно діагностики органів дихання, легеневої системи тощо.
Як наголошує Олександра Дум'як: «Ми витягуємо з людей максимально інформації, щоби потім розширити сферу сприяння та допомоги цим людям та їх сім’ям. Є дуже гарні позитивні результати, є різні результати, є результати, які закінчуються на діагностиці, сертифікаті та на якійсь простій допомозі. Але є реальні ситуації, коли ми потім організовуємо таких людей до соціалізації, до життя та відроджуємо, тому що розуміємо, що життя на тому не закінчилося. Хоч і війна».
Зараз завдяки проекту соціальні працівники знайшли багатодітну сім’ю, п’ятеро дітей, з них двоє старших — вже дорослі. Це родина з Запоріжжя, виїхали тільки зараз, коли безпосередньо втрапили під обстріл і одного з дітей було травмовано. Дитина перенесла 10 операцій, зараз в Стрию займаються підготовкою дитини до наступної операції, а соціальний центр шукає їй крісло колісне, щоби можна було пересуватися хоча би в помешканні. Також виявилося, що у них практично немає меблів. «Ми організували їй допомогу з меблями, домовилися з орендодавцями, що родині все коштуватиме набагато дешевше, за рахунок міста, допомогли оформити всі можливі виплати, знайшли донорів для компенсації оплат за комунальні послуги» — згадує пані Олександра.
Інший випадок, коли жінка приїхала з сином. Син — аутист з серйозною затримкою розвитку та багатьма супутніми розладами. З нею – старенька мама, яка не може з ними жити через постійну доволі неадекватну рухливість дитини. Соціальні працівники проекту дізналися про цю сім’ю, звернулися до мами з тим, щоби вона пройшла діагностику з ТБ. Щоби вона мала змогу пройти це обстеження, організували послугу денного догляду для дитини, а також сеанс для мами у психолога.
«Це перший раз від початку війни у мене на дві години забрали дитину і я випила кави та просто змогла поспілкуватися з людиною, сходити до лікаря. Бо 24/7 з дитиною — це дуже тяжко» — говорить жінка.
Зараз хлопця пролікували в медичному центрі «Здоров’я», і він почав ходити на послугу денного догляду до центру життєстійкості.
Тобто, якщо би цю родину не виявили соціальні працівники LHSI через проект «Тобі слід знати про туберкульоз», вони могли би залишитися десь в тіні та не отримати належної допомоги.
Варто відзначити й чудову комунікацію соціальних працівників з сімейним лікарем. Були навіть такі випадки, коли він телефонував до центру соціальних послуг і питав, чи вони знають таких-то, мовляв, вони тільки приїхали та звернулися з сильним кашлем тощо. І соціальні працівники їхали просто до нього та працювали з людьми там.
Так, співпраця з МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я», народжена проектом «Тобі слід знати про туберкульоз», призводить до різносторонньої допомоги людям, збагачує громаду та фахову компетентність соціальних працівників.
Нагадаємо, що проект «Тобі слід знати про туберкульоз» реалізується МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров'я» (LHSI) за кошти гранту від The Global Fund через Альянс громадського здоров'я Alliance for Public Health.
На фото:
Соціальна працівниця Мар’яна Налапша організувала зустріч з жінками ВПО, після проходження ними скринінгу та потім флюорографії — «як організувати свій час і бути в ресурсі»
Отримання гуманітарної допомоги від благодійних організацій
Залучено ВПО до тренінгу щодо формування життєстійкості
Залучено до майстер-класу з виготовлення прикрас
Арт-терапія — малюють картини в Центрі надання соціальних послуг
Арт терапія з жінками ВПО, чоловіки яких на війні
Залучення ВПО до розпису пряників (перед Різдвом)