Життя після стресу
Проект «Живи без обмежень ІІ» в Добропіллі реалізується МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров'я» (LHSI) у партнерстві з Донецьким обласним центром соціальних служб. Пані К., 1957 року народження, усе життя прожила в місті Добропілля. Її дім завжди був затишним прихистком, де вона виростила двох дітей і дочекалася онуків. Однак останні події порушили її спокій, залишивши глибокий слід у її душі.
Одного вечора жінка знаходилась на кухні, як раптом пролунав різкий гуркіт, від якого здригнулася вся хата. Це був приліт дрону, що влучив у сусідній будинок. Вибухова хвиля вибила шибки в її домі. Пані К. впала на підлогу та затулила голову руками, приголомшена й налякана. На щастя, вона фізично не постраждала, але серцева тривога й шок залишилися з нею.
Після тієї ночі життя жінки кардинально змінилося. Вона почала уникати гучних звуків, ставала нервовою від найменшого шуму. Їй часто снилися жахіття, в яких її переслідували вибухи, змушуючи знову і знову переживати той жахливий момент. Зрештою рідні переконали її звернутися до психолога.
Пані К. звернулась до Добропільського міського центру соціальних служб із запитом відновлення психологічного стану, де під час першої розмови з психологом жінка розповідала свою історію, яка стала для неї тригером. Спеціалісти Центру активно співпрацюють із проектом «Живи без обмежень ІІ». Психолог зауважив, що під час розмови у жінки почали проявлятися симптоми стресу. Спеціаліст негайно стабілізував її стан за протоколом ISP (Intervention for Stabilization Protocol), що дозволило жінці повернутися до рівноваги. Психолог разом із пані К. розробили психосоціальний план, була проведена оцінка проблем та сприяння у задоволенні базових потреб. Також жінку скерували до Добропільського ЦПМСД для отримання консультації щодо її здоров’я.
Пані К. почала відвідувати регулярні сеанси з психологом, де вперше змогла відкрито говорити про свій страх і біль. Психолог пояснив їй, що вона переживає посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) і що це нормальна реакція на сильний стрес. Разом вони працювали за техніками заспокоєння, такими як дихальні вправи, м’язова релаксація, арт-терапія, робота над збереженням психологічного здоров’я, психологічної стійкості та оволодіння практичними навичками надання самодопомоги при тривогах та стресових реакціях. Також психолог сприяв у задоволенні виявлених потреб родини: отримання гуманітарної допомоги у вигляді продуктового та гігієнічного наборів, отримання грошової допомоги на утеплення та ремонт пошкодженого будинку.
Завдяки підтримці спеціаліста та своїх дітей, жінка поволі відновлювалася і поступово поверталась до звичного життя. Вона почала проводити більше часу на свіжому повітрі, знову захопилася улюбленим хобі і навіть приєдналася до місцевої групи підтримки, де жінки мали можливість підтримувати одна одну та відвідувати майстер-класи. Але через постійні звуки повітряної тривоги та вибухи у місті, які почастішали, її неспокій став посилюватися. І задля безпеки себе та родини, отримавши інформацію щодо можливості безкоштовної евакуації з розселенням з міста Добропілля, родина пані К. виїхала до більш безпечного регіону України.
Проект «Живи без обмежень ІІ» реалізується у партнерстві з Донецьким обласним центром соціальних служб, Харківським міським центром соціальних служб «Довіра» та Державною реабілітаційною установою «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Поділля».
Проект реалізує МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров'я» за підтримки ПРООН у межах проекту «Трансформаційне відновлення задля безпеки людей в Україні» та за фінансової підтримки уряду Японії.