Тобі слід знати про туберкульоз. Бершадь
У Вінницький області в місті Бершадь соціальна працівниця та сімейна лікарка тісно працюють з МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) в проекті «Тобі слід знати про туберкульоз».
На дошках оголошень біля лікарні та центру соціальних служб були розміщені запрошення пройти медичне обстеження з чітким вказанням адреси. Соціальний працівник і медик проводили скринінгові анкетування для виявлення людей, які потребують обстеження на туберкульоз, як із тими внутрішньо переміщеними сім’ями, які зверталися до центру соціальних служб для встановлення статусу дітей війни, так і з групами курсу «Самодопомога плюс», що проводив психолог центру.
Більшість людей охоче надавали згоду, бо відповідально ставилися до свого здоров’я та здоров’я своїх дітей. Після проведення скринінгу люди направлялися до медичного працівника та, за необхідності, проходили медичне обстеження.
Але були й такі сім’ї, які неохоче йшли на контакт. Соціальний та медичний працівники спільними зусиллями намагались переконати в необхідності скринінгу та обстеження необхідно для з’ясування їх стану здоров’я та їх дітей.
Зокрема, було виявлено внутрішньо переміщену родину з Харківської області, яка також опинилась у складних життєвих обставинах, а батьки ще й систематично вживали спиртні напої. Після першого ж знайомства в центрі соціальних служб чоловік пройшов анкетування, під час якого були зафіксовані погане самопочуття, кашель і висока температура. Всі члени родини пройшли скринінг і надали згоду на обстеження (рентген, дослідження мокротиння методом GeneXpert). Після обстеження Олександру було встановлено діагноз – туберкульоз і призначено лікування. Але наступного дня чоловік загинув під час купання у водоймі в стані алкогольного сп’яніння. У дружини та дітей туберкульоз не виявили. Родині надали мотиваційні набори. Після смерті чоловіка дружина продовжила вживати спиртні напої та вела бродяжницький спосіб життя, залишала дітей без нагляду та не займалася їх вихованням.
Діти стали багато часу проводити на вулиці, вживати енергетичні напої та палити електронні цигарки. Інколи попадалися на дрібних крадіжках. Тому рішенням комісії захисту прав дітей вони були скеровані до реабілітаційного закладу.
Оскільки мати вела асоціальний спосіб життя, тісно спілкувалась з безхатьками та особами, які нещодавно звільнились із місць позбавлення волі, їй було запропоновано пройти обстеження на наявність туберкульозу. На жаль, виявити місце проживання жінки не вдалось, оскільки вона відмовляється спілкуватись із надавачами соціальних послуг: регулярно змінює місце проживання, не відповідає на телефонні дзвінки та на смс повідомлення.
Нещодавно стало відомо, що жінка повернулася до свого початкового місця проживання. Катерина після повернення вийшла на зв'язок із працівниками проекту та на їх наполегливе прохання, пообіцяла пройти повторне обстеження за місцем проживання. За деякий час при спілкуванні з її далекою родичкою з’ясувалось, що жінка таки пройшла обстеження з негативним результатом.
Тішить те, що діти знаходяться під медико-соціальним супроводом, мають там потрібну підтримку та допомогу.
А медичні та соціальні працівники продовжують працювати з найбільш вразливими категоріями населення й формувати у них бажання вчасно проходити профілактичні огляди та відповідально ставитися до свого здоров’я та здоров’я своїх родин.
______________________
Проект «Тобі слід знати про туберкульоз» реалізується МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров'я» (LHSI) за кошти гранту від The Global Fund через Альянс громадського здоров'я Alliance for Public Health