Роман Штогрин: На жаль, війна породила велику кількість людей, які отримали важкі травми. Як військові, так і цивільні. Потрібно робити все, щоби їх реабілітація була дуже якісною.
Україна є однією з найбільш замінованих країн світу, і близько 40% її території забруднено вибухонебезпечними предметами (ВНП). За даними ООН, більш ніж 1,8 мільйона українських дітей та дорослих живуть в умовах підвищеної мінної небезпеки, особливо це стосується деокупованих регіонів країни. Незважаючи на зусилля піротехнічних підрозділів ДСНС, значні території залишаються небезпечними для місцевого населення. Люди, які постраждали від війни та/або проживають у деокупованих громадах потребують підтримки. Міжнародна громадська організація (МГО) «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров'я» (LHSI) продовжує роботу, започатковану у 2023 році, що спрямована на підтримку цих людей.
В рамках проєкту «Живи без обмежень ІІ» у постраждалих громадах надаються послуги психосоціальної підтримки. Також на базі партнера проекту, Державної реабілітаційної установи (ДРУ) «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Поділля», облаштовано спеціальний майданчик та запроваджено навчальну програму для людей із травмами спинного мозку, спрямовану на освоєння навичок користування кріслом колісним.
Розповідає Роман Штогрин, керівник Державної реабілітаційної установи (ДРУ) «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Поділля»:
«Завдяки проекту ми розпочали пілотний курс для тих, хто користується кріслом колісним. Для того, щоби курс був якісним, нам необхідно було створити умови, якісну матеріально-технічну базу, щоби людина могла проходити якісну реабілітацію. Тому ми в рамках проекту створили базу для того, щоб люди могли проходити активну реабілітацію, зокрема, зробили тренувальний майданчик, який сконцентровано в одному місці імітує всі перешкоди, з якими людина може зіткнутися в місті. Це різного роду бордюри, каналізаційні люки, нормативні й ненормативні пандуси, підвищення. І це все ми зробили на прощі 265 кв.м для того, щоб людина могла тренуватися.
Адже людину необхідно вчити навичкам користування кріслом колісним. Ми відпрацювали програму, створили матеріально-технічну базу, і вже перші сім людей розпочали реабілітацію за новою програмою.
Так проект дав поштовх практично новому напрямку роботи в нашому центрі. Далі ми цю роботу продовжимо, зробимо її системною і люди, які мають травми спинного мозку, можуть звертатися до нас за реабілітацією».
Це вже другий спільний проект реабілітаційного центра та LHSI, говорить Роман: «Дуже вдячні проекту та всій команді. Мору. Ми теж робили пілот із впровадження комплексної моделі, яку розробив ПРООН, імплементували її. За рік вже більше 60 людей змогли скористатися цією програмою.
У цьогорічному проекті також склалася добра співпраця за створення всіх складових нової програми реабілітації. По завершенню курсу першою групою вже готова заїжджати наступна. Попит є. На жаль, війна породила велику кількість людей, які отримали важкі травми. Як військові, так і цивільні. Потрібно робити все, щоби їх реабілітація була дуже якісною. А без створення умов і матеріально-технічної бази буде важко говорити про якісну реабілітацію».
Дуже важливо мати кваліфікований персонал. У рамках проекту був долучений якісний інструктор, який навчає саме користуванню кріслами колісними. І за результатами проекта він буде працевлаштований в центрі.
«Таким чином ми хочемо створити окрему мультидисциплінарну команду, яка буде займатись виключно цим напрямком. — підкреслює Роман. — Тобто, ми формуємо свою мультидисциплінарну команду, маємо свою матеріально-технічну базу, розробили програму.
До техніки управління кріслом колісним ми додаємо ще ерготерапію, фізичну терапію, отже людина ще працює над зміцненням м’язів, координацією, загалом покращує своє здоров’я в межах нашого центру».
По суті, все, що потрібно для кращої соціальної інтеграції.
Важливим «бонусом» у Центрі здійснюється ще одна послуга: для тих, хто потребує працевлаштування, тут допомагають шукати роботу — послуга «Супровід під час працевлаштування та на робочих місцях» — і для незрячих, і тим, хто на кріслах колісних.
«Тобто ті люди, які пройшли реабілітацію, мають добре самопочуття та бажають працевлаштуватись, отримують супровід фахівця й у цьому. — пояснює Роман — У чому унікальність нашої послуги: наш фахівець разом із людиною з інвалідністю допомагає шукати цю роботу, ходить на співбесіди, спілкується потім з роботодавцем і колективом, розповідає, як адаптувати робоче місце, робоче середовище для того, щоб людині було максимально комфортно працювати. За 11 років ми працевлаштували вже більше сотні людей».