Рішення заради життя
На початку серпня цього року розпорядженням Кабінету Міністрів України прийнято Стратегію розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024-2026 роки. Документ, який для більшості залишився мало помітним. Хоча саме туберкульоз — хвороба, що «живиться» війнами: саме під час воєн спостерігаються її спалахи. І найкращий вихід — профілактика, раннє діагностування та вчасне лікування.
Як відзначає Ілона Єлєнєва, директорка МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я»: «Стратегія містить ті важливі складові, над якими наша організація працює вже більше 10 років:
- фокус на раннє виявлення туберкульозу;
- більше залучення первинної ланки;
- координація зусиль на рівні громади та багатогалузевий підхід у подоланні туберкульозу;
- визнання ролі громадських організацій у подоланні туберкульозу.
Наприклад, все це є частиною проекту «Тобі слід знати про туберкульоз», який ми реалізуємо з 2018 року.
На жаль, зараз спостерігаємо зниження виявлення туберкульозу. Але не тому, що ми його побороли. В тих регіонах, де ми працюємо з ВПО, ми спостерігаємо також, що туберкульоз — не найвищий пріоритет для медичної системи в країні, де йде війна. Потрібно надавати допомогу постраждалим від війни, й військовим й цивільним. Сподіваємось, що реалізація стратегії допоможе привернути увагу до туберкульозу, адже завжди під час воєн спостерігаються його спалахи».
Ілона Єлєнєва також додає, що прийняття Стратегії Урядом дає надію на появу нових каналів фінансування:
«Наша громадська організація продовжує працювати над покращенням доступу уразливих категорій населення до виявлення туберкульозу. Прикро, що ми очікуємо подальше скорочення фінансування з раннього виявлення туберкульозу в гранті Глобального фонду. Будемо сподіватися, що в рамках стратегії віднайдуться інші фінансові можливості».