Живи без обмежень
Проект «Живи без обмежень» реалізує МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» за підтримки Програми розвитку ООН у межах проекту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною» за фінансової підтримки Уряду Японії.
Україна — одна з найбільш замінованих країн світу, вибухонебезпечними предметами забруднено 40% її території. За даними ООН, більш як 1,8 мільйона українських дітей та дорослих живуть в оточенні мін, особливо це стосується деокупованих територій країни. Хоча піротехнічні підрозділи ДСНС продовжують процес розмінування, нині чимало території залишаються нерозмінованими, відповідно становлячи загрозу життю мешканців та мешканок громад. Люди, які постраждали від війни та/або проживають у деокупованих громадах потребують підтримки.
Мета проєкту
Створення безпечного інклюзивного середовища в деокупованих громадах та розвиток медичних та соціальних реабілітаційних послуг для людей, постраждалих від війни в Україні.
Особлива увага в межах проекту надається розвитку послуг для людей з інвалідністю з порушенням зору з метою сприяння максимальному відновленню людей, надання психологічної допомоги, формування життєвих навичок, використання електронних приладів та цифрових технологій, навчання навичкам орієнтування та мобільності, шрифту Брайля, сприянню професійного та особистісного розвитку. Для того, щоби в подальшому людина з порушеннями зору стала рівноправним учасником суспільства, маючи можливість доступу до освіти, роботи, комунікацій та якісного повноцінного життя. З цією метою буде відпрацьована модель комплексної реабілітації для людей з порушенням зору з усієї України на базі наших партнерів — Центру комплексної реабілітації людей з інвалідністю «Поділля» на Вінниччині.
Завдання проєкту
- Зміцнити потенціал центрів соціальних служб у звільнених громадах Донецької області надавати комплексні соціальні послуги людям, які постраждали від мінно-вибухової діяльності, сприяти їхньому ранньому відновленню та подальшій реінтеграції в громаді: забезпечити центри соціальних служб необхідним обладнанням для надання послуг та підтримки.
- Розробити методичні рекомендації для центрів соціальних служб та інших надавачів послуг щодо надання комплексної соціальної послуги постраждалим від мінно-вибухової діяльності в громаді та провести навчання надавачів соціальних послуг центрів соціальних служб громад Донеччини.
- Створити механізм переадресації/маршрутів «Живи без обмежень» соціальних та реабілітаційних послуг для людей, які постраждали від мінно-вибухової діяльності в деокупованих громадах.
Провести швидке оцінювання бар’єрів, з якими стикаються під час реабілітації люди, постраждалі від вибухо-небезпечних предметів та війни.
- Посилити потенціал Центру комплексної реабілітації людей з інвалідністю «Поділля» надавати інноваційну комплексну послугу з реабілітації людям із порушенням зору: постачання обладнання та оснаснащення для реабілітаційного закладу з метою надання комплексних реабілітаційних послуг людям з порушеннями зору та створення доступного та адаптивного середовища під час їхнього перебування в реабілітаційній установі.
- Розробити та запровадити комплексний підхід до реабілітації людей, які втратили зір: напрацювання моделі комплексної реабілітації людей з порушеннями зору та навчання персоналу реабілітаційного закладу проведенню комплексної реабілітації людей з порушеннями зору.
Цільові групи
- люди, які постраждали від мінно-вибухової діяльності
- мешканці деокупованих громад Донеччини, які отримають інформацію про небезпеку мін та наявні послуги з реабілітації у громаді
- люди з порушеннями зору
- соціальні працівники центрів соціальних служб, які надають соціальні послуги людям, які постраждали від мінно-вибухової діяльності та фахівці центру реабілітації
Проект реалізується у партнерстві з такими організаціями:
- Стаціонарне відділення Центру надання соціальних послуг Великоновосілківської селищної ради «Турбота»
- Лиманський міський центр соціальних служб
- Комунальний заклад Святогірської міської територіальної громади «Центр надання соціальних послуг»
- Донецький обласний центр соціальних служб
- Центр комплексної реабілітації для людей з інвалідністю «Поділля»
Протягом 2023 року
було проведено Швидке оцінювання бар’єрів, з якими стикаються постраждалі від вибухонебезпечних предметів під час реабілітації
реалізовано Картування послуг у громаді для постраждалих від вибухонебезпечних предметів.pdf (lhsi.org.ua)