Завершити лікування попри все: Бахмут
Ми добре пам’ятаємо минулорічну історію сімей з Маріуполя, які розпочали лікування, але через відкрите вторгнення росії та необхідність рятуватися від окупації, змушені були припинити. Проте, завдяки злагодженій співпраці соціальних працівників проекту, з 46 сімей, які перебували під соціальним супроводом в маріупольському регіоні, 33 сім’ї з дітьми були знайдені, взяті під соціальний супровід іншими фахівцями проекту. І всі, кому потрібно було продовжити лікування, змогли його пройти та завершити.
Цього року подібна ситуація повторилась із сім’ями, які різними шляхами евакуювалися з Бахмуту. Адже в Дніпрі з січня працює хаб «З Бахмутом у серці», в якому евакуйовані бахмутці можуть не лише зробити скринінг та отримати консультування соціальних працівників щодо подальших кроків у випадку підозри на туберкульоз або латентну туберкульозну інфекцію, але й пройти подальше медичне обстеження та, при потребі, отримати лікування у лікарів Бахмуту в одній з лікарень Дніпра.
Саме цим соціальним працівникам і медикам вдалось не лише відновити зв'язок із родинами дітей, які мали діагноз «латентна туберкульозна інфекція» та проходили курс профілактичного лікування в Бахмуті. Вони всі змушені були через активні бойові лії евакуюватись з міста-фортеці до інших міст Донецької області.
Соціальні працівники хабу разом із медиками допомогли 21 дитині отримати консультацію у ЗОЗ на новому місці та успішно завершити курс профілактичного лікування. На жаль, зв'язок із 15 іншими дітьми, які перебували під соціальним супроводом і розпочали лікування на момент евакуації, поки що встановити не вдалось.
А дехто з клієнтів здавався загубленим, але знайшовся сам, завдяки хабу з назвою рідного міста у найменуванні та наявності там спеціалістів, дотичних до проекту. Наприклад, пані М.
Родина пані М. мешкала у Бахмуті й в червні 2022 року була взята під соціальний супровід з метою формування прихильності до профілактичного лікування ЛТІ та подолання наслідків небезпечної хвороби. Пані М. легко йшла на контакт з соціальним працівником, виконувала всі рекомендації лікаря в повному обсязі. Родині була надана гуманітарна допомога у вигляді продуктів харчування та засобів гігієни від МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я». Але нажаль, ситуація в місті становилась небезпечною. Родині неодноразово було рекомендовано виїжджати у небезпечні регіони. Родина евакуйовуватись відмовлялась, проте лікування проходили вчасно.
У листопаді 2022 року спеціалісти вимушені були евакуюватися до Дніпра. Зв’язок з родиною ще деякий час підтримувався. Також спеціалісти, по можливості, постійно контактували з лікарем-фтизіатром Оленою Молчановою* (ми писали про неї у попередньому цьогорічному дайджесті 1-2023) з приводу лікування дитини пані М.
*Олена Молчанова — спочатку одна з трьох, а згодом і одна з двох лікарів, які лишились в Бахмуті для надання медичної допомоги мешканцям, які залишались у місті-фортеці. До початку відкритого нападу росії на Україну вона працювала як лікарка-фтизіатриня, була експерткою управління охорони здоров’я Бахмутської міської ради за фахом фтизіатрія. А також з 2021 року по нинішній березень працювала в проекті «Тобі слід знати про туберкульоз». Більше про неї читайте у попередньому цьогорічному дайджесті цьогорічному дайджесті 1-2023.
Але ситуація в місті постійно погіршувалася, зв’язок з родиною було втрачено, відомостей про місцеперебування родини спеціалістка не мала. Вона неодноразово телефонувала пані М., але номер телефону постійно не обслуговувався. Єдине вдалось з’ясувати, що сім’я пройшла лікування в повному обсязі і була евакуйована. Інформацію отримали від Олени Молчанової, коли лікарка змогла вийти на зв’язок.
З січня 2023 року МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» почала реалізовувати проект у Дніпрі на базі хабу «З Бахмутом у серці». І ось в один з днів до хабу прийшла пані М. задля отримання гуманітарної допомоги.
Спеціалісти одразу впізнали жінку, а жінка їх. Це було дуже несподівано, але так приємно… Потім були обійми, радісні сльози. Слава Богу знайшлися! Після розмови з пані М. було з’ясовано, що родину екстрено було евакуйовано волонтерами до селища під Дніпром, лікування пройшли. Телефон пані М. загубила під час евакуації.
Пані М. разом із дитиною були супроводжені до лікаря на повторну діагностику. За результатами обстеження ТБ у матері та ЛТІ у дитини не виявлені.
Супровід родини завершено позитивно.