facebook
twitter
youtube
mail
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19

Вивчення порушень трудових прав у зв’язку з COVID-19

Посібник «Пандемія коронавірусу: правові  механізми захисту трудових та соціальних прав працівників» розроблений в рамках гуманітарної ініціативи «Людяність та взаємодопомога» спільної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження» і Представництва Європейського Союзу в Україні.

Перші випадки коронавірусної інфекції в Україні були зареєстровані на початку березня 2020 року. Із запровадженням 12 березня 2020 року карантину по всій території України, Урядом були вжиті заходи для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Серед таких заходів були:

  • введення тимчасового закриття кордонів
  • закриття закладів харчування та торгівлі непродовольчими товарами
  • обмеження користування громадським транспортом
  • призупинення діяльності певних суб’єктів господарювання, зокрема закладів культури, спортивних клубів та ресторанів
  • впроваджена дистанційна робота більшості офісних працівників, простій тощо.

Для працівників відповідно відбулася істотна зміна умов праці через загальний спад економіки, що значною мірою позначилися на трудових відносинах.

З того часу й дотепер Верховною Радою України прийнято близько 50 нормативно-правових актів: законів, змін та доповнень до них, постанов тощо, спрямованих на подолання епідемії коронавірусу. У свою чергу, Кабінетом Міністрів України було прийнято понад 70 нормативних актів, що стосуються пандемії COVID-19 у країні.

У посібнику представлене дослідження випадків порушення прав на робочих місцях під час пандемії коронавірусу, міжнародний досвід, а також детально розглянуті зміни у національному законодавстві, а саме ті, які стосуються трудового та соціального права працівників. Цей документ був розроблений для збільшення потенціалу профспілкових юристів та подальшого використання в роботі під час захисту трудових та соціальних прав членів профспілок.

У посібнику поданий загальний аналіз законодавчих змін. Як вбачається, зазначені заходи є недостатніми та не спрямовані на захист доходів трудящих, підтримку ринку праці, гендерну рівність, а також на зменшення безробіття. Звісно, держава потурбувалася про спрощення процедури реєстрації у державному центрі зайнятості як безробітного, допомогу фізичним особам-підприємцям, які мають неповнолітніх дітей, внесла положення про відпустку без  збереження заробітної плати за згодою сторін, врегулювала простій під час карантину, передбачила гнучкі форми організації праці, проте, на жаль, безробіття та рівень доходів значно знизився.

У посібнику також включені рекомендації Міжнародної конфедерації профспілок, яка звернулася до профспілок усього світу стосовно повернення до роботи в умовах спаду пандемії COVID-19.

Посібник

Дослідження

МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я»
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19
Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України