Місто Рубіжне приєдналося до проєкту «Тобі слід знати про туберкульоз»
Туберкульоз — інфекційне захворювання з переважним ураженням легень, рідше — лімфатичних вузлів, кісток, мозкових оболонок. Важливо своєчасно виявити цю хворобу та отримати відповідне лікування. На жаль, значна кількість осіб після контакту з хворими є носіями мікобактерії туберкульозу (палички Коха). Проте, не відчуваючи ніяких симптомів, не проходять необхідну діагностику. У вирішенні цієї проблеми значно допомагає проєкт «Тобі слід знати про туберкульоз!», який реалізується в Україні Міжнародною громадською організацією «Соціальні ініціативи з охорони праці і здоров’я» (LHSI) за підтримки МБФ «Альянс громадського здоров’я» в рамках гранту Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. З травня 2020 року при підтримці Луганського обласного центру соціальних служб до цього проєкту залучились спеціалісти Рубіжанського центру соціальних служб, міський лікар-фтизіатр та медичний працівник протитуберкульозного кабінету.
Участь фахівців Центру у проєкті почалася з інформаційно-просвітницьких акцій для населення міста. Під час акцій було розповсюджено понад 2000 буклетів та листівок згідно тематики. Другим кроком стало проведення скринінг — опитування на виявлення симптомів захворювання серед сімей ВПО та сімей, що перебувають у складних життєвих обставинах. Скринінгове опитування здійснюється у центрі соціальних служб після проведення групових заходів; за місцем проживання сімей; в організаціях, що є партнерами у наданні соціальних послуг.
Всього протягом травня — липня було здійснено скринінгове опитування 1031 особи. З них 189 виявилося з первинними симптомами туберкульозу та направлено до лікаря–фтизіатра. Вони пройшли медичне обстеження: рентген, аналізи мокротиння ( у разі необхідності). Результатом цієї спільної роботи стало те, що за три місяця виявлено діагноз — туберкульоз та призначено лікування 5 особам.
У чому успіх участі у проєкті:
- по-перше вразливі категорії населення стають більш обізнаними стосовно цього захворювання;
- по-друге, зростає довіра до консультантів — соціальних працівників. При спілкуванні з ними, можна пройти анонімне скринінгове опитування.
Особи, які отримали первинну індивідуальну консультацію та направлення до протитуберкульозного кабінету, відчувають себе більш впевнено при звертанні до лікаря.
Серед дорослих, що перебувають на обліку в центрі соціальних служб, є чоловіки та жінки, які повернулися з місць позбавлення волі, стали жертвами насильства, зловживають спиртними напоями, мали контакт з хворими на туберкульоз. Тому є можливість адресного анкетування на виявлення симптомів туберкульозу саме у людей, що становлять групу «ризику».
Дякуючи співпраці LHSI, соціальних працівників та медичних фахівців в рамках проєкту «Тобі слід знати про туберкульоз» допомогати людям стало легше та приємніше!