facebook
twitter
youtube
mail
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19

День боротьби проти туберкульозу: час забезпечити доступ вразливих груп до сучасних методів діагностики!

День боротьби проти туберкульозу: час забезпечити доступ вразливих груп до сучасних методів діагностики!

 

Міжнародна кампанія з відзначення Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу – 2020  проходить під гаслом:  Прийшов час подолати туберкульоз! #It’sTimeToEndTB

Прийшов час прискорити процес встановлення діагнозу “мультирезистентний туберкульоз”.

Тепер ми можемо вже менш, ніж за 2 години дізнатися не тільки чи має людина у мокротинні мікобактерію туберкульозу, але й чим краще її лікувати, тобто чи стійка ця бактерія до рифампіцину – одного з найпоширеніших препаратів першого ряду для лікування туберкульозу. І для цього нам не потрібно везти зразки аж у обласний протитуберкульозний диспансер, адже в наших умовах  - це дуже нелегка справа: відстань від Маріуполя до Краматорська, де він зараз розташований, сягає близько 250 км в один бік, а дороги в нас в не найкращому стані через воєнну техніку, яка проходить ними чи не щодня та ресурсів на транспортування зразків не вистачає”. – Олена Гаврилова, лікар-лаборант клініко-діагностичної лабораторії КНП «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполя», учасниця проєкту LHSI “Тобі слід знати про туберкульоз”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На фото: Гаврилова Олена Володимирівна, лікар-лаборант клініко-діагностичної лабораторії КНП «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполя» у процесі дослідження мокротиння за допомогою системи молекулярно-генетичної діагностики GeneXpert.

 

Подолати епідемію туберкульозу до 2030 року – така мета була задекларована на Нараді високого рівня Генеральної асамблеї ООН з боротьби проти туберкульозу в 2018 році. Для її досягнення держави взяли на себе низку зобов’язань, серед яких - запобігання захворюванню на туберкульоз для тих, хто найбільше ризикує захворіти, через швидке розширення доступу до сучасної діагностики на туберкульоз. Саме таку мету ставить перед собою команда проєкту «Тобі слід знати про туберкульоз!», який виконує МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» вже третій рік поспіль,  починаючи з 2018 року в рамках фінансування Глобального Фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

“Донецька та Луганська області – постраждалі від впливу війни, що негативно вплинуло на рівень життя та соціально-економічного зубожіння місцевого населення. Більше того, третина від усіх внутрішньо-переміщених осіб (ВПО) в Україні зареєстровані у трьох областях – Донецька, Луганська та Харківська -  а це саме те уразливе населення, яке не завжди має доступ до своєчасної та сучасної медичної допомоги. Саме тому МГО “Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я” почала налагоджувати взаємодію між соціальними та медичними службами в цих трьох областях задля забезпечення доступу вразливих груп у Донецькій, Луганській областях та місті Харкові до сучасних методів діагностики туберкульозу, зокрема молекулярно-генетичної діагностики, яка дозволяє виявити захворювання ще на ранній стадії. За два роки понад 100 000 ВПО та людей у складних життєвих обставинах отримали інформаційну послугу скринінгу на туберкульоз  цих регіонах від наших соціальних працівників, з яких кожен п’ятий має симптоми ТБ” – Ілона Єлєнєва, директор МГО “Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я”.

Для забезпечення швидкої діагностики представників груп з підвищеним ризиком захворювання на туберкульоз Центр громадського здоров’я МОЗ України разом з регіональними протитуберкульозними службами та партнерами забезпечує впровадження  системи молекулярно-генетичної діагностики GeneXpert, для закупівлі систем для картриджів до них  використовуються ресурси Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Таким чином, області отримують додатковий ресурс для діагностики вразливих груп населення.

“Протягом 2018-2020 років ми надавали технічну та методичну допомогу фахівцям у напрацювання алгоритмів використання нових систем, налагодження співпраці між різними службами,  навчанні, організували закупівлю та передачу в районні та міські лікарні 129 систем GeneXpert (4 модульних), по всій країні, які встановлені за кущовим принципом, до кінця травня плануємо 162  модулів. Нам важлива співпраця з неурядовими організаціями, такими як МГО “Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я” та з мережею центрів соціальних служб у громадах, адже вони можуть мотивувати людей у складних життєвих ситуаціях не ігнорувати симптоми туберкульозу та вчасно звертатися до свого сімейного лікаря. За допомогою об’єднання зусиль державного та недержавного сектору ми змогли налагодити транспортування мокротиння в проєктних регіонах з віддалених сіл до лікарень, де встановлений GeneXpert, а соціальний працівник залишається на зв’язку, допоки буде встановлено діагноз, адже соціальна підтримка особливо важлива для соціально вразливих людей.” – Яна Терлєєва,  завідувачка відділу координації програм лікування туберкульозу Центру громадського здоров'я України.

Завдяки злагодженій співпраці соціальних працівників, лікарів центрів первинної медичної допомоги та швидкій діагностиці за допомогою системи GeneXpert, лише за два місяці з початку 2020 року в рамках проекту вдалося виявити 41 новихй випадок туберкульозу  і вчасно розпочати лікування.

 

МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я»
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19
Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України