Проект: "Тобі слід знати про туберкульоз!"
Мета проекту: організація активного виявлення та діагностики туберкульозу серед внутрішньо переміщених осіб, осіб у складних життєвих обставинах з підвищенним ризиком захворювання на туберкульоз (далі – СЖО), які проживають на підконтрольних територіях Луганської та Донецької областей та м. Харків, та населення «сірої зони».
Проект здійснюється у співпраці з центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (обласними, міськими та районними), медичними закладами первинної ланки та фтизіатричною службою.
Період реалізації проекту: 01.2018 - 12.2020 р.р.
ЦІЛЬОВІ ГРУПИ ПРОЕКТУ
Внутрішньо переміщені особи – люди, які були змушені рятуватися втечею або залишити свої будинки чи місця проживання, для того, щоб уникнути наслідків збройного конфлікту на Сході України та у зв’язку з анексією АР Крим, і які не перетнули міжнародно-визнаний державний кордон країни. Передбачається, що для скринінгу на ТБ будуть в першу чергу залучені ВПО, які перебувають у складних життєвих обставинах, в тому числі, мешкають у місцях компактного проживання та є найбільш уразливими до захворювання на ТБ.
Особи у СЖО у зв’язку з малозабезпеченістю та шкідливим вживанням алкоголю – особи, які за результатом акту оцінки потреб спеціалістів центрів соціальних служб мають недостатній рівень матеріального забезпечення та за результатами тесту ВООЗ (Аудит – тест для оцінки вживання алкоголю) практикують шкідливе вживання алкоголю.
Особи з числа населення, яке проживає в територіальній близькості до лінії зіткнення (населення сірої зони) населених пунктів Бахмутського, маріупольського на Станично-Луганського районів.
За перші два роки роботи проєкту проведено скринінг-тестування на туберкульоз для 104 496 осіб. На 2020-й заплановано охопити ще 75 000 клієнтів.
Окремим викликом і нагальним завданням, водночас, є обстеження населення «сірої зони» (територій, наближених до лінії зіткнення). Результати попереднього року показали, що в Донецькій області виявлені випадки були, насамперед, серед цієї категорії клієнтів.
Щодо результатів скринінгу на ТБ за 2019 рік: кожен п'ятий кліент проекту, згідно зі звітом, має щонайменше три симптоми ТБ.
НАПРЯМКИ РОБОТИ
1. Створення системи переадресації та розробка ефективного алгоритму взаємодії для забезпечення полегшеного доступу до діагностики та лікування ТБ між центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та лікувальними закладами загального профілю та/або протитуберкульозними закладами.
2. Запровадження системи заходів з раннього виявлення ТБ серед ВПО, СЖО та населення «сірої зони»: соціальні працівники залучають клієнтів до скринінгового анкетування на ТБ та направляють клієнтів з підозрою на ТБ до медичних установ з метою обстеження, в окремих районах заходи, спрямовані на виявлення ТБ, є складовою діяльності мобільних мультидисциплінарних команд.
3. Налагодження інфекційного контролю з ТБ на місцях: LHSI інформує соціальних працівників партнерських організацій щодо заходів інфекційного контролю при роботі соціального працівника з клієнтом.
4. Розповсюдження досвіду набутого внаслідок реалізації проектної діяльності: LHSI висвітлює результати діяльності на веб-сайті та у соціальних мережах. Крім того, фахівці в областях готують та презентують звіти щодо реалізації проектної діяльності на засіданнях обласних координаційних рад з питань ВІЛ/СНІДу, ТБ.
Алгоритм роботи проєкту "Тобі слід знати про туберкульоз!"
Історії успіху клієнтів проекту
Історія клієнтки з м. Допропілля (Донецька область)
Інформаційний бюлетень LHSI за 1-й квартал 2020
Партнери про нас:
Харківський міський ЦСССДМ - Робота з особами груп підвищеного ризику із захворювання на туберкульоз в умовах карантину
Партнерство "Зупинимо туберкульоз. Україна" - Історія успіху одного з клієнтів проєкту
Грантодавець: Глобальний фонд боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, основний реципієнт - Альянс Громадського Здоров'я.