facebook
twitter
youtube
mail
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19

Час упроваджувати Декларацію Наради високого рівня ООН з питань туберкульозу – час знайти невиявлені випадки туберкульозу серед уразливих груп населення

Прийшов час покінчити з туберкульозом! (#It’s time to end TB) Під таким гаслом проходить кампанія з відзначення Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу 2020 року.

 

МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) вже третій рік працює над розширенням доступу до діагностики на ТБ вразливих верств населення у Донецькій, Луганській областях та місті Харкові: внутрішньо переміщених осіб, осіб у складних життєвих обставинах із шкідливими практиками вживання алкоголю, населення «сірої зони» тощо.

Невдовзі, 24 березня, світова громадськість відзначатиме Всесвітній день боротьби проти туберкульозу – на згадку, що цього дня 1882 року німецький мікробіолог Роберт Кох виявив збудника туберкульозу. Попри те, що нині туберкульоз є виліковним, через пізню діагностику та неналагодженість лікування щодня у світі помирає понад чотири тисячі хворих на туберкульоз.

LHSI у рамках кампанії до Дня боротьби проти туберкульозу – 2020 прагне привернути увагу до необхідності вживати заходів, спрямованих на виконання зобов’язань, прийнятих державами на Нараді високого рівня Генеральної асамблеї ООН з боротьби проти туберкульозу, яка відбулася восени 2018 року. Загальна мета, яку поставили перед собою держави, –  подолати епідемію туберкульозу до 2030 року.

Окремі пункти Декларації Наради високого рівня присвячені зобов’язанням держав знайти людей з туберкульозом, які були втрачені (не діагностовані) та більш повно інтегрувати зусилля з боротьби проти туберкульозу в усі відповідні служби охорони здоров'я, щоб збільшити доступ до послуг з туберкульозу, а також забезпечити систематичний скринінг, наскільки це можливо, відповідних груп ризику, як зазначено в керівництвах та рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров'я.

LHSI спрямовує свої зусилля на впровадження цих пунктів Декларації, організовуючи в рамках проєкту «Тобі слід знати про туберкульоз!» активне виявлення туберкульозу серед представників груп населення з підвищеним ризиком захворювання. Кожна з цих груп має бар’єри доступу до медичних послуг, зокрема до діагностики туберкульозу у зв’язку з життєвою ситуацією, специфікою поведінки чи неготовністю системи охорони здоров’я наблизити послуги до тих, хто їх потребує.

Групи, з якими працює LHSI, вимагають своїх підходів у роботі, адже для внутрішньо переміщених осіб на першому місці – питання роботи, житла та забезпечення родини. Тому співробітники центрів соціальних послуг, ЦСССДМ, долучені до проєкту, мають не лише знайти необхідну аргументацію щодо звернення до лікаря, а й забезпечити клієнту можливість звернутись до лікаря саме в ту «шпаринку» часу, яку він має.

На фото: Соціальні працівники Старобільського РЦСССДМ у Луганській області здійснюють скринінг-анкетування на туберкульоз осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах.

Особи у складних життєвих обставинах із шкідливими практиками вживання алкоголю зазвичай також залишаються поза увагою медичних служб, маючи при цьому значний ризик захворіти на туберкульоз. Працівники центрів соціальних послуг, відвідуючи та супроводжуючи такі родини, допомагають активному виявленню туберкульозу, адже проводять скринінгове анкетування та супроводжують осіб із симптомами до медичних закладів. Самі вони б не звернули увагу на своє здоров’я та не пішли б до лікаря.

Населення ж «сірої зони» часто взагалі є «відрізаним» від надавачів послуг. Мобільні бригади, з якими виїжджають працівники центрів соціальних послуг, працюючи в напрямку надання психологічної підтримки та протидії домашньому насильству, дають можливість дістатись у найвіддаленіші куточки. Таким чином, люди отримують не лише психологічну допомогу, а й дізнаються про свої ризики щодо туберкульозу. А разом з пересувним флюорографом до цих населених пунктів виїжджає медсестра для збору мокротиння.

За час роботи проєкту проведено скринінг-тестування на туберкульоз для 104,5 тис. представників вразливих груп, зокрема внутрішньо переміщених осіб, осіб у складних життєвих обставинах із шкідливими практиками вживання алкоголю та населення «сірої зони».

Особи, в яких під час скринінгу було виявлено небезпечні симптоми, завдяки проєкту отримали можливість оперативно пройти повну діагностику на туберкульоз та розпочали лікування. Таким чином, забезпечується виявлення туберкульозу серед цільових груп, які з різних причин самостійно до лікаря не звертаються.

 

Довідково: Проєкт «Тобі слід знати про туберкульоз!» упроваджується з січня 2018 року в Донецькій, Луганській областях та місті Харкові МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров'я» за підтримки МБФ «Альянс громадського здоров’я» в рамках гранту Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. 

МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я»
+38 044 290 29 10
+38 044 290 29 19
Всі матеріали на сайті захищені
згідно законодавства України