Мета: покращення результатів діяльності системи соціальної допомоги та соціальних послуг в Україні для малозабезпечених сімей.

Географія: Чернігівська область.

Завдання, над яким працює команда LSHI в рамках проекту: аналіз, розробка та впровадження ефективної системи соціальних послуг для розвитку сімейних форм виховання дітей у процесі реформування дитячих інтернатних закладів.

Термін діяльності: 24 травня 2019 року – 31 грудня 2019 року.

Цільова група: вихованці та працівники інтернатних закладів, працівники соціальних служб, державних та недержавних, комунальних організацій, сім’ї з дітьми в СЖО.

LHSI реалізує свою діяльність за Проектом у складі Консорціуму "Соціальні інвестиції". Він направлений на поширення сімейних форм виховання для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та попередження соціального сирітства через реформування (трансформацію) інтернатних закладів. Проект впроваджується Міністерством соціальної політики України за сприяння Міжнародного банку реконструкції та розвитку (МБРР). Кінцева мета цих ініціатив — інноваційна модель надання послуг сім’ям та дітям, що базуватиметься на забезпеченні кращих інтересів дитини.

Процес трансформації інтернатних закладів передбачає комплексний підхід, який включає:

-  визначення інтернатів з найгіршим рівнем якості життя дітей, розробку та затвердження органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування регіонального плану збільшення обсягів надання послуг з догляду на сімейній основі (реформування інтернатних закладів) та формування планів трансформації конкретних інтернатів з поступовим виведенням дітей, які там перебувають (повернення в біологічні сім’ї або влаштування до сімейних форм виховання);

-  створення на базі інтернатів, що реформуються, центрів для надання соціальних послуг або форм виховання дітей в умовах, максимально наближених до сімейних (з урахуванням потреб громади);

-  розвиток моделі соціальних послуг відповідно до потреб громади, з особливим акцентом на послуги раннього виявлення сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, з метою вчасного вирішення проблем сім’ї для попередження потрапляння дітей в інтернатні заклади.

В рамках реалізації заходів проекту передбачається забезпечити розвиток інформаційно-комунікаційних технологій у сфері соціального захисту населення, побудова нової моделі надання соціальної підтримки населенню, реформування інституту соціального інспектора,виведення сімей із бідності та стимулювання їх до економічної незалежності, реформування дитячих інтернатних закладів, підвищення ролі громади у забезпеченні соціальних потреб та ін.

Ключові напрямки нашої команди на 2019 рік:

1) аналіз соціальних послуг, що надаються дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям з особливими потребами та дітям з інвалідністю, їхнім сім’ям, а також сім’ям з дітьми в СЖО та потреб у соціальних послугах;

2) розробка і впровадження механізму передачі коштів, вивільнених після реформування інтернатних закладів, на розвиток соціальних послуг на рівні громади, або форм виховання дітей, з умовами максимально наближеними до сімейних;

3) консультаційна підтримка розвитку соціальних послуг та впровадження механізмів взаємодії усіх органів і організацій, які працюють у сфері захисту прав дітей, та надання соціальних послуг дітям і сім’ям з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, в т.ч. в об’єднаних територіальних громадах.

За ініціативою ВООЗ 24 березня відзначається, як Всесвітній день боротьби проти туберкульозу. Дата вибрана не випадково: в цей день, тільки в 1882 році, Роберт Кох відкрив туберкульозну бацилу – збудника небезпечного захворювання.

Кожен рік Партнерство «Зупинимо туберкульоз. Україна» задає теми кампаній, які націлені на повне викорінення небезпечної хвороби. В 2019 тема кампанії – “It’s time!” або «Час зупинити туберкульоз!». Символом всіх заходів та акцій було обрано годинник.

До дня боротьби з туберкульозом МГО “Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я” взяла участь у широкомасштабній акції за участі великої кількості партнерів. Це – «Конвіктус Україна», Мережа центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді м. Києва, Kyiv City Public Health Center - Міський Центр Громадського Здоров'я, Позитивні жінки, Червоний Хрест України, Альянс громадського здоров'я Alliance for Public Health, TBpeopleUkraine.

До дня боротьби з туберкульозом МГО “Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я” ініціювала проведення квесту “Час дізнатися про туберкульоз!”. Цільовою аудиторію квесту було обрано студентську молодь, яка нещодавно потрапила в групи ризику захворювання на туберкульоз, та молодих професіоналів ( медиків та соціальних робітників), які надають послуги особам, хворим на туберкульоз або людям, ще з невиявленою хворобою. Квест проводився у співпраці з Київським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

22 березня з 13.00 по 17.00 годину на Контрактовій площі в Києві відбувся квест “It’s time: Час дізнатися більше про туберкульоз!”. На старт вийшли 9 команд:

 1. Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна" - "УУшники";
 2. Київський національний університет імені Тараса Шевченка - "СуперСоцПеди";
 3. Київський національний університет імені Тараса Шевченка - "Дельфінчики”;
 4. Київський університет імені Бориса Грінченка - "Університетський коледж";
 5. Інститут людини Київського університету імені Бориса Грінченка - "Педагоні";
 6. Інститут людини Київського університету імені Бориса Грінченка – "Power girl";
 7. Товариство Червоного Хреста України - Червоний Хрест м. Київ;
 8. Національний університет "Києво-Могилянська академія" - "ШСРівці";
 9. НУБіП України, гуманітарно-педагогічний факультет - "Відкрите серце”.

Квест “Час дізнатися більше про туберкульоз!” дозволив молоді зі столичних ВНЗ перевірити наявні та набути нові знання про шляхи інфікування, особливості лікування та профілактику туберкульозу. Крім того, захід на Контрактовій площі сприяв зниженню рівня стигматизації по відношенню до людей, хворих на туберкульоз. Квест відбувся у рамках Всеукраїнської акції «Час зупинити туберкульоз!» за підтримки Партнерства «Зупинимо туберкульоз. Україна». Особлива подяка за проведення квесту Київському міському центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та Міському центру громадського здоров'я.

 

В цей час в регіонах теж відзначали Всесвітній день боротьби проти туберкульозу. Працівники регіональних центрів трьох областей – Луганської, Донецької, Харківської, які спільно з LHSI реалізують проект "Тобі слід знати про туберкульоз!", долучилися до акції.

Пам'ятаєте, що темою кампанії 2019 року було обрано годинник? Тому працівники регіональних центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді фотографувалися з годинниками – власними, офісними, відомими в населеному пункті. В акції “It’s time!” або «Час зупинити туберкульоз!» взяли участь працівники десяти регіональних центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, які спільно з LHSI реалізують проект "Тобі слід знати про туберкульоз!".

Сподіваємось, що успіх Всеукраїнської акції «Час зупинити туберкульоз!» сприятиме росту відповідального ставлення громадян України до власного здоров'я. Сподіваємось, що спільні зусилля багатьох людей зменшать тягар ТБ на суспільство, а наші заходи знизять рівень стигматизації по відношенню до людей, хворих на туберкульоз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кінець року - традиційний час підведення підсумків діяльності LHSI. Зокрема, підсумків тієї різнопланової та масштабної роботи, яка була проведена командою проекту “Тобі слід знати про туберкульоз!”. До реалізації проекту долучились спеціалісти центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та медичні заклади. По суті, досягнення результатів проекту стало можливим завдяки співпраці цих двох сфер.

Робота велася у трьох областях: Донецькій, Луганській та Харківській. Географія проекту зумовлена специфікою цільової аудиторії, адже проект направлений на внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Його метою є раннє виявлення туберкульозу серед цієї категорії.

Як завжди, на шляху до досягнення мети траплялися перешкоди, пов’язані, як зі специфікою цільової групи ( непріоритетність здоров’я, велика мобільність, малозабезпеченість…), так і з недосконало налагодженими процесами діагностики, лікування та соціальної підтримки.

На жаль, потреби людей далеко не завжди відповідають можливостям держави. І тут допоміжним містком для тих, у кого виявляли симптоми туберкульозу, ставали соціальні працівники. Саме вони полегшували переселенцям шлях «ходіння між кабінетами», аби пройти повноцінну діагностику максимально швидко. Часто це скорочення часу на обстеження ставало ключовим мотиватором на користь діагностики для людей, зайнятих питаннями забезпечення виживання своєї сім’ї.

 

Основним завданням соціальних працівників було:

 • провести скринінгове анкетування на наявність симптомів туберкульозу у 51 000 ВПО;
 • проконсультувати та направити на обстеження тих, у кого виявлено симптоми туберкульозу.

 

І, як це не було складно, 52 665 ВПО пройшли цей скринінг. 17% з них підтвердили наявність небезпечних симптомів, третина за результатами консультування звернулась до лікаря. 7 хворих, виявлених завдяки соціальним працівникам, розпочали лікування туберкульозу. Проект «оголив» болючі питання, з якими ще доведеться працювати:

 

 1. Через острах стигми і дискримінації багато ВПО відмовляються заповнювати скринінгову анкету. І, через ті ж самі стигму і дискримінацію, частина проанкетованих проходять скринінг формально, повністю заперечуючи наявність симптомів. Особливо сильно це проявляється в Донецькій області, у населених пунктах, наближених до лінії зіткнення. Тут на сотні проанкетованих може не трапитись жодного, хто б визнав наявність у себе симптомів ТБ.
 2. Частина ВПО, у яких виявили туберкульоз, поїхали лікувати його на непідконтрольні території, адже на час лікування, насамперед амбулаторного, необхідно знімати житло, а вони не мають на це коштів. Постає питання комплексної підтримки хворих з боку держави, адже в іншому випадку, ми не зможемо забезпечити контроль епідемічної ситуації в країні.
 3. Якісна та швидка діагностика часто є неможливою через проблеми з організацією логістики мокротиння, адже його регулярне транспортування потребує додаткових коштів, яких, зазвичай, у бюджеті медичного закладу недостатньо. Одним із надбань цього проекту стала можливість ВПО отримати додаткові послуги від центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, адже ці заклади покликані допомагати усім, хто потрапив у складні життєві обставини. І цей перелік виходить далеко за межі питань туберкульозу – це і правова, і психологічна, і гуманітарна підтримка.

 

             

 Але цінність цього проекту в тому, що він про людей і для людей. Про це свідчать історії наших клієнтів:

 

Історія 1: Ромео + Джульєтта, 60 років потому або «З Донецька з любов’ю…»

До соціальних працівників одного з Центрів Соціальних служб в Донецькій області звернулась літня пара. Старенькі приїхали з тимчасово окупованої території України, а саме з Донецька, на “материк”, задля того, щоб отримати пенсію. Знаєте, є такі пари, які пронесли турботу і любов крізь роки. Ходять, тримаючись за руки, турбуються одне про одного, все роблять разом.

Соціальні робітники надали чоловіку з жінкою повний пакет послуг щодо отримання пенсії – допомогли переоформити, чітко розповіли про порядок її отримання. Після надання обов'язкової послуги літнім людям був запропонований скринінг на ТБ. Після анкетування чоловік і жінка отримали направлення на обстеження. Відповідальна соціальна працівниця розповіла стареньким, де знаходиться поліклініка. Донесла до літніх людей те, що вони можуть без черги пройти флюорографію, здати мокротиння.

Зауважте, літня пара з Донецька приїхала на короткий час – всього на 2 дні. Лише для того, щоб оформити пенсію. Але їх просто вразило людське ставлення до них, як до людей, працівників Центра соціальних служб. Додайте до цього інформування по всіх питаннях стосовно соціальних вигод, прояв турботи про стан їхнього здоров'я.

Результатом цього візиту до Центру Соціальних служб стало рішення про переїзд літньої пари на територію України, в місто Слов'янськ. Знову ж таки, конкретна працівниця соціальних служб допомогла парі з Донецька безпечно орендувати житло. Сьогодні старенькі періодично зустрічають “свою” працівницю соціальної служби, діляться новинами про своє життя, спілкуються, просто живуть.

 

Історія 2: Жінки - такі жінки

В Центр Соціальних Служб Сватівського району звернулась за соціальною допомогою жінка. Не жінка, а мрія працівника соціальної служби. Жартуємо, але клієнт «комплексний» – рома, матір-одиначка, багатодітна мати та внутрішньо переміщена особа. Жінка отримала повний пакет соціальних послуг. Одночасно з цим пройшла скринінг, флюорографію, здала аналізи на мокротиння. Людина побачила, що її здоров'я когось цікавить, турбує. Була вражена.

Сьогодні, коли жінка заходить у будь-яких справах в ЦНАП, вона завжди заходить до “своїх” працівниць – тих, що працювали з нею першими. Радо розказує про своїх дітей, приносить їхні табелі і грамоти, цікавиться новинками в галузі соціального забезпечення в Україні.

 

Підсумок

LHSI щиро дякує усім партнерам, залученим до реалізації проекту «Тобі слід знати про туберкульоз!». Саме завдяки вам цей проект став можливим. На нас чекає чимало роботи у 2019 році!

Дякуємо! МБО «Альянс громадського здоров’я» (за підтримки якого в рамках гранту Глобального Фонду реалізовувався цей проект)

Харківський міський, Луганський, Донецький обласні центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районі/міські ЦССДМ, ЛПЗ у визначених районах проекту:

КЗ «ЦПМСД №1 м. Краматорська",

Краматорський міський ЦСССДМ,

Добропільський районний ЦСССДМ,

КЗОЗ «ЦПМСД» Бахмутської міської ради,

Бахмутський міський ЦСССДМ,

КЗ «ЦПМСД м. Слов’янська»,

Слов’янський міський ЦСССДМ,

Кальміуський районний центр ЦСССДМ ММР (м. Маріуполь),

Лівобережний районний ЦСССДМ (м. Маріуполь),

Приморський районний ЦСССДМ (м. Маріуполь),

Комунальний лікувально-профілактичний заклад "Міський протитуберкульозний диспансер м. Маріуполь", 

КУ "Сєвєродонецький ЦПМСД",

Сєвєродонецький міський ЦСССДМ,

КУ "Кремінський районний Центр ПМ-СД",

Кремінський районний ЦСССДМ,

КУ "ЦПМСД №1 м. Лисичанськ",

КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2 м. Лисичанськ»,

ЦСССДМ Лисичанської міської ради,

КУ "ЦПМСД амбулаторія №2 Сватівського району",

Сватівський районний ЦСССДМ,

Старобільський районний ЦСССДМ,

КУ "Старобільський районний ЦПМСД",

Центральний районний ЦСССДМ Маріупольської обл. ради,

КЗОЗ "ОКПТД м. Краматорськ",

Луганський обласний протитуберкульозний диспансер,

Харківський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер №7 ("ОКПТД №7"),

ЦСССДМ Новобаварського району м. Харкова,

ЦСССДМ Шевченківського району м. Харкова,

ЦСССДМ Холодногірського району м. Харкова.

 

28 грудня 2018 рік

 

 

 

 

 

Власна безпека та підвищена увага до клієнта – вимоги до тих, хто реалізовує проект “Тобі слід знати про туберкульоз”. Для того, аби убезпечити соціальних працівників та налагодити роботу між ними та медичними службами, Альянс громадського здоров'я за участю LHSI організували тренінг. “Організація раннього виявлення туберкульозу серед внутрішньо переміщених осіб”.

 

 

Тренінг відбувся в Києві з 19 по 21 лютого 2019 року, в приміщенні готелю Братислава. За три дні навчання учасники – соціальні працівники Донецької, Луганської області та міста Харків – актуалізували власні знання про ТБ та відпрацювали мотиваційне консультування ВПО.

 

Зокрема, протягом тренінгу учасники ознайомились з трендами епідеміологічної ситуації щодо туберкульозу у світі та в Україні, розібрали існуючі міфи про туберкульоз. Пропрацювали схему виявлення туберкульозу серед ВПО, поновили в пам’яті правила ведення обліково-звітної документації в рамках проекту, попрактикували консультування, визначили маршрут клієнта в рамках алгоритму виявлення ТБ.

 

Як завжди на наших тренінгах, найбільше емоцій викликали інтерактивні вправи, групова робота та рольові ігри. Адже вони допомагають цеглинкам теорії трансформуватись в справжній фундамент практичної діяльності – фундамент мотивованого та безпечного (для соціальних працівників) виявлення туберкульозу серед внутрішньо переміщених осіб!

 

 

Сфера громадського здоров'я в Україні потребує всебічної підтримки. Тому МГО "Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров'я" впроваджує проекти, які сприяють формуванню прихильності до лікування у людей, хворих на туберкульоз.

На часі проект: «Прихильність до лікування з використанням цифрових технологій» («Digital Health adherence in Ukraine»), життєздатність якого забезпечує консорціум організацій в складі: PATH, МГО "Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров'я", KNCV та Everwell.

В період з жовтня 2018 по жовтень 2019 команда LHSI реалізує пілот проекту на території Миколаївської та Одеської областей. В цільовій групі – пацієнти, які мають туберкульоз та лікуються.

Для того, щоб дати пацієнтам більше автономії на амбулаторному етапі, але забезпечити повний цикл лікування, LHSI запропонувала задіяти цифрові технології. Мова йде про смарт-бокси evriMED або електронні дозувальні пристрої.

 

Про смарт-бокси evriMED:

Хворі на туберкульоз забезпечуються ліками. Вони покладені в спеціальний смарт-бокс EvriMED. Кількість лікувальних препаратів відповідає терміну лікування, визначеному лікарем.

Коли пацієнт відкриває смарт-бокс, спрацьовує девайс. Сигнал транслюється лікарю або відповідальному працівнику соціальних служб, медичного закладу. В окремих випадках процес прийому ліків може бути доповнений відеофіксацією. Смарт-бокс EvriMED рекомендован ВООЗ.

Завдяки контролю у режимі реального часу лікарі, які здійснюють ДОТ, завжди можуть надати своїм пацієнтам консультативну підтримку. Одночасно з цим в процесі прийому препаратів з застосуванням цифрових технологій у людей формується прихильність до лікування.

На початковій стадії реалізації пілоту проекту LHSI провела ряд зустрічей в Одеській та Миколаївській області. Візит в Одесу відбувся 12-14 листопада. Поїздка в Миколаїв – 15-16 листопада 2018 року. В поїздці в регіони прийняли участь: експерт KNCV з використання цифрових технологій в охороні здоров’я Крістіан Ван Калмсут, голова представництва РАТН в Україні Катерина Гамазіна, координатор проекту (РАТН) Олексій Богданов, директор МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) Ілона Єлєнєва та менеджер проекту (LHSI) Тетяна Бахмат.

Від Одеської та Миколаївської області в процес презентації проекту включились керівники обласних протитуберкульозних диспансерів, обласний експерт з напрямку «Фтизіатрія» Євгенія Баненкова та районні фтизіатри.

В ході зустрічей команда ініціаторів представила план впровадження проекту в Одеській та Миколаївській області. Фахівцям-фтизіатрам був презентований власне смарт-бокс EvriMED та алгоритм роботи з пацієнтами в медичних установах, які задіяні до проекту.

Реалізація. Програма розрахована на дванадцять місяців. Смарт-бокси отримають районні фтизіатри Миколаївської та Одеської області. Вони передадуть їх своїм пацієнтам з чутливою та хіміорезистенною формою туберкульозу.

Це потрібно, щоб люди систематизували та витримали повний курс лікування від туберкульозу. Команда LHSI розраховує, що ця соціальна ініціатива буде сприяти подоланню соціально небезпечних захворювань в Україні.

 

                         

 

 

 

 

Сторінка 1 із 27

Please publish modules in offcanvas position.