Кінець року - традиційний час підведення підсумків діяльності LHSI. Зокрема, підсумків тієї різнопланової та масштабної роботи, яка була проведена командою проекту “Тобі слід знати про туберкульоз!”. До реалізації проекту долучились спеціалісти центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та медичні заклади. По суті, досягнення результатів проекту стало можливим завдяки співпраці цих двох сфер.

Робота велася у трьох областях: Донецькій, Луганській та Харківській. Географія проекту зумовлена специфікою цільової аудиторії, адже проект направлений на внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Його метою є раннє виявлення туберкульозу серед цієї категорії.

Як завжди, на шляху до досягнення мети траплялися перешкоди, пов’язані, як зі специфікою цільової групи ( непріоритетність здоров’я, велика мобільність, малозабезпеченість…), так і з недосконало налагодженими процесами діагностики, лікування та соціальної підтримки.

На жаль, потреби людей далеко не завжди відповідають можливостям держави. І тут допоміжним містком для тих, у кого виявляли симптоми туберкульозу, ставали соціальні працівники. Саме вони полегшували переселенцям шлях «ходіння між кабінетами», аби пройти повноцінну діагностику максимально швидко. Часто це скорочення часу на обстеження ставало ключовим мотиватором на користь діагностики для людей, зайнятих питаннями забезпечення виживання своєї сім’ї.

 

Основним завданням соціальних працівників було:

  • провести скринінгове анкетування на наявність симптомів туберкульозу у 51 000 ВПО;
  • проконсультувати та направити на обстеження тих, у кого виявлено симптоми туберкульозу.

 

І, як це не було складно, 52 665 ВПО пройшли цей скринінг. 17% з них підтвердили наявність небезпечних симптомів, третина за результатами консультування звернулась до лікаря. 7 хворих, виявлених завдяки соціальним працівникам, розпочали лікування туберкульозу. Проект «оголив» болючі питання, з якими ще доведеться працювати:

 

  1. Через острах стигми і дискримінації багато ВПО відмовляються заповнювати скринінгову анкету. І, через ті ж самі стигму і дискримінацію, частина проанкетованих проходять скринінг формально, повністю заперечуючи наявність симптомів. Особливо сильно це проявляється в Донецькій області, у населених пунктах, наближених до лінії зіткнення. Тут на сотні проанкетованих може не трапитись жодного, хто б визнав наявність у себе симптомів ТБ.
  2. Частина ВПО, у яких виявили туберкульоз, поїхали лікувати його на непідконтрольні території, адже на час лікування, насамперед амбулаторного, необхідно знімати житло, а вони не мають на це коштів. Постає питання комплексної підтримки хворих з боку держави, адже в іншому випадку, ми не зможемо забезпечити контроль епідемічної ситуації в країні.
  3. Якісна та швидка діагностика часто є неможливою через проблеми з організацією логістики мокротиння, адже його регулярне транспортування потребує додаткових коштів, яких, зазвичай, у бюджеті медичного закладу недостатньо. Одним із надбань цього проекту стала можливість ВПО отримати додаткові послуги від центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, адже ці заклади покликані допомагати усім, хто потрапив у складні життєві обставини. І цей перелік виходить далеко за межі питань туберкульозу – це і правова, і психологічна, і гуманітарна підтримка.

 

             

 Але цінність цього проекту в тому, що він про людей і для людей. Про це свідчать історії наших клієнтів:

 

Історія 1: Ромео + Джульєтта, 60 років потому або «З Донецька з любов’ю…»

До соціальних працівників одного з Центрів Соціальних служб в Донецькій області звернулась літня пара. Старенькі приїхали з тимчасово окупованої території України, а саме з Донецька, на “материк”, задля того, щоб отримати пенсію. Знаєте, є такі пари, які пронесли турботу і любов крізь роки. Ходять, тримаючись за руки, турбуються одне про одного, все роблять разом.

Соціальні робітники надали чоловіку з жінкою повний пакет послуг щодо отримання пенсії – допомогли переоформити, чітко розповіли про порядок її отримання. Після надання обов'язкової послуги літнім людям був запропонований скринінг на ТБ. Після анкетування чоловік і жінка отримали направлення на обстеження. Відповідальна соціальна працівниця розповіла стареньким, де знаходиться поліклініка. Донесла до літніх людей те, що вони можуть без черги пройти флюорографію, здати мокротиння.

Зауважте, літня пара з Донецька приїхала на короткий час – всього на 2 дні. Лише для того, щоб оформити пенсію. Але їх просто вразило людське ставлення до них, як до людей, працівників Центра соціальних служб. Додайте до цього інформування по всіх питаннях стосовно соціальних вигод, прояв турботи про стан їхнього здоров'я.

Результатом цього візиту до Центру Соціальних служб стало рішення про переїзд літньої пари на територію України, в місто Слов'янськ. Знову ж таки, конкретна працівниця соціальних служб допомогла парі з Донецька безпечно орендувати житло. Сьогодні старенькі періодично зустрічають “свою” працівницю соціальної служби, діляться новинами про своє життя, спілкуються, просто живуть.

 

Історія 2: Жінки - такі жінки

В Центр Соціальних Служб Сватівського району звернулась за соціальною допомогою жінка. Не жінка, а мрія працівника соціальної служби. Жартуємо, але клієнт «комплексний» – рома, матір-одиначка, багатодітна мати та внутрішньо переміщена особа. Жінка отримала повний пакет соціальних послуг. Одночасно з цим пройшла скринінг, флюорографію, здала аналізи на мокротиння. Людина побачила, що її здоров'я когось цікавить, турбує. Була вражена.

Сьогодні, коли жінка заходить у будь-яких справах в ЦНАП, вона завжди заходить до “своїх” працівниць – тих, що працювали з нею першими. Радо розказує про своїх дітей, приносить їхні табелі і грамоти, цікавиться новинками в галузі соціального забезпечення в Україні.

 

Підсумок

LHSI щиро дякує усім партнерам, залученим до реалізації проекту «Тобі слід знати про туберкульоз!». Саме завдяки вам цей проект став можливим. На нас чекає чимало роботи у 2019 році!

Дякуємо! МБО «Альянс громадського здоров’я» (за підтримки якого в рамках гранту Глобального Фонду реалізовувався цей проект)

Харківський міський, Луганський, Донецький обласні центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районі/міські ЦССДМ, ЛПЗ у визначених районах проекту:

КЗ «ЦПМСД №1 м. Краматорська",

Краматорський міський ЦСССДМ,

Добропільський районний ЦСССДМ,

КЗОЗ «ЦПМСД» Бахмутської міської ради,

Бахмутський міський ЦСССДМ,

КЗ «ЦПМСД м. Слов’янська»,

Слов’янський міський ЦСССДМ,

Кальміуський районний центр ЦСССДМ ММР (м. Маріуполь),

Лівобережний районний ЦСССДМ (м. Маріуполь),

Приморський районний ЦСССДМ (м. Маріуполь),

Комунальний лікувально-профілактичний заклад "Міський протитуберкульозний диспансер м. Маріуполь", 

КУ "Сєвєродонецький ЦПМСД",

Сєвєродонецький міський ЦСССДМ,

КУ "Кремінський районний Центр ПМ-СД",

Кремінський районний ЦСССДМ,

КУ "ЦПМСД №1 м. Лисичанськ",

КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2 м. Лисичанськ»,

ЦСССДМ Лисичанської міської ради,

КУ "ЦПМСД амбулаторія №2 Сватівського району",

Сватівський районний ЦСССДМ,

Старобільський районний ЦСССДМ,

КУ "Старобільський районний ЦПМСД",

Центральний районний ЦСССДМ Маріупольської обл. ради,

КЗОЗ "ОКПТД м. Краматорськ",

Луганський обласний протитуберкульозний диспансер,

Харківський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер №7 ("ОКПТД №7"),

ЦСССДМ Новобаварського району м. Харкова,

ЦСССДМ Шевченківського району м. Харкова,

ЦСССДМ Холодногірського району м. Харкова.

 

28 грудня 2018 рік

 

 

 

 

 

Сфера громадського здоров'я в Україні потребує всебічної підтримки. Тому МГО "Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров'я" впроваджує проекти, які сприяють формуванню прихильності до лікування у людей, хворих на туберкульоз.

На часі проект: «Прихильність до лікування з використанням цифрових технологій» («Digital Health adherence in Ukraine»), життєздатність якого забезпечує консорціум організацій в складі: PATH, МГО "Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров'я", KNCV та Everwell.

В період з жовтня 2018 по жовтень 2019 команда LHSI реалізує пілот проекту на території Миколаївської та Одеської областей. В цільовій групі – пацієнти, які мають туберкульоз та лікуються.

Для того, щоб дати пацієнтам більше автономії на амбулаторному етапі, але забезпечити повний цикл лікування, LHSI запропонувала задіяти цифрові технології. Мова йде про смарт-бокси evriMED або електронні дозувальні пристрої.

 

Про смарт-бокси evriMED:

Хворі на туберкульоз забезпечуються ліками. Вони покладені в спеціальний смарт-бокс EvriMED. Кількість лікувальних препаратів відповідає терміну лікування, визначеному лікарем.

Коли пацієнт відкриває смарт-бокс, спрацьовує девайс. Сигнал транслюється лікарю або відповідальному працівнику соціальних служб, медичного закладу. В окремих випадках процес прийому ліків може бути доповнений відеофіксацією. Смарт-бокс EvriMED рекомендован ВООЗ.

Завдяки контролю у режимі реального часу лікарі, які здійснюють ДОТ, завжди можуть надати своїм пацієнтам консультативну підтримку. Одночасно з цим в процесі прийому препаратів з застосуванням цифрових технологій у людей формується прихильність до лікування.

На початковій стадії реалізації пілоту проекту LHSI провела ряд зустрічей в Одеській та Миколаївській області. Візит в Одесу відбувся 12-14 листопада. Поїздка в Миколаїв – 15-16 листопада 2018 року. В поїздці в регіони прийняли участь: експерт KNCV з використання цифрових технологій в охороні здоров’я Крістіан Ван Калмсут, голова представництва РАТН в Україні Катерина Гамазіна, координатор проекту (РАТН) Олексій Богданов, директор МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) Ілона Єлєнєва та менеджер проекту (LHSI) Тетяна Бахмат.

Від Одеської та Миколаївської області в процес презентації проекту включились керівники обласних протитуберкульозних диспансерів, обласний експерт з напрямку «Фтизіатрія» Євгенія Баненкова та районні фтизіатри.

В ході зустрічей команда ініціаторів представила план впровадження проекту в Одеській та Миколаївській області. Фахівцям-фтизіатрам був презентований власне смарт-бокс EvriMED та алгоритм роботи з пацієнтами в медичних установах, які задіяні до проекту.

Реалізація. Програма розрахована на дванадцять місяців. Смарт-бокси отримають районні фтизіатри Миколаївської та Одеської області. Вони передадуть їх своїм пацієнтам з чутливою та хіміорезистенною формою туберкульозу.

Це потрібно, щоб люди систематизували та витримали повний курс лікування від туберкульозу. Команда LHSI розраховує, що ця соціальна ініціатива буде сприяти подоланню соціально небезпечних захворювань в Україні.

 

                         

 

 

 

 

В рамках 49-ої міжнародної конференції зі здоров’я легень, яка проходить з 24 по 27 жовтня 2018 року у м Гаазі, Нідерланди під девізом “ Заявляємо про свої права: соціальні та політичні рішення” команда МГО “Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я” презентувала скрутне становище, у якому опинились ВПО на Донбасі та обговорили разом з представником ЦГЗ ті виклики щодо зусиль по боротьбі з туберкульозом у регіоні , які обумовлені наявним воєнним конфліктом.

conf

 

       Команда з України відвідала другий тур тренінгу з неформальної освіти неподалік міста Орвієто. Цього разу тренери та персонал Иль Церкозіно, окрім тренінгів, влаштували незабутню подорож містом Орвієто та його пам’ятними місцями. Окрім того, що учасники вчилися пізнавати себе,  працювати у команді, удосконалювати свої знання щодо таких проблем  як еміграція, іміграція та расизм, вони відвідали  багато кулінарних і ремесельних майстер-класів. Всі мали змогу власноруч приготувати  справжню італійську пасту або виліпити цікаві вироби із глини.

    Місце проведення тренінгу знаходилося глибоко у горах, на відстані 15 кілометрів від міста. Це був великий дім перебудований та переоблаштований під потреби людей командою Cerquosino Artemide. Побут у будинку будувався на принципах сортування та переробки сміття.  Все сміття сортувалося на 4 типи: біологічні відходи, папір, пластик та скло. Воду брали з гірської річки, а щоб прийняти душ треба було підготувати  дрова і підігріти воду. Все це нагадувало життя переселенця у іншій країні з її правилами та традиціями. Інтернет та інші канали комунікації були відсутні - це поглибило інтерес до тренінгу.

      Вільний час не залишав учасникам багато можливостей: всі спілкувалися, грілися під вогнищем, грали в ігри, співали під гітару або займалися хатніми справами. Скоріше це був великий плюс ніж маленький мінус, адже всі учасники змогли розкритися один одному і підтримувати це тепле середовище до самого від’їзду.

     Від обличчя Української команди висловлюємо велику вдячність організації «Association Artemide», тренеру – Барбарі Коломбо, всім хто брав участь у організації тренінгу, і всім учасникам за те що за час тренінгу ми встигли стати великою інтернаціональною родиною!

LHSI разом із Associazione Artemide пропонує охочим долучитися до тижневого тренінгу в Італії ( м. Орв’єто), який підтримується європейською програмою Erasmus +. У рамках цього тренінгу, Ви матимете можливість не тільки познайомитися із новими цікавими людьми та здобути нові навички, але й вивчити питання соціального залучення осіб, які через певні зовнішні обставини, були вимушені покинути своє звичне місце проживання. Особливістю такого тренінгу є те, що всі учасники з різних країн, тому мають свій досвід та бачення вирішення цього питання. Важливою умовою участі у даному заході є те, щоб учасник мав досвід роботи, навчання або волонтерства у сфері психосоціальної підтримки осіб, які попри свою волю були вимушені переміститися на іншу територію країни або переїхати до іншої країни.

Сторінка 1 із 26

Please publish modules in offcanvas position.