Історія успіху в проєкті "Тобі слід знати про туберкульоз!" (Рубіжне)
Кожен з хворих на туберкульоз має свою «сумну» історію…
Тетяна (ім'я змінено), мешканка м. Рубіжного Луганської обл., перебуває під наглядом лікарів…
В її колишнього співмешканця наприкінці 2019 року було виявлено «відкриту» форму туберкульозу, проте він досить легковажно відносився до лікування, до того ж мав схильність до алкогольних напоїв. Тому не відразу пройшов необхідний курс. Серед контактних осіб, які повинні знаходитися під наглядом фтизіатра, Тетяна не перебувала у зв'язку з тим, що співмешканець зареєстрований в іншому районі. На жаль, Тетяна теж не звертала особливої уваги на своє здоров'я.
Допоміг проєкт "Тобі слід знати про туберкульоз!", який реалізується Міжнародною громадською організацією "Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров'я". У травні 2020 року до центру соціальних служб були запрошені на черговий тренінг особи із сімей, які знаходяться у складних життєвих обставинах (слід зазначити, що під час карантинних обмежень групові заходи у центрі проводяться з кількістю до 10 учасників та з використанням засобів індивідуального захисту). Після тренінгу соціальні працівники - учасники проєкту «Тобі слід знати про туберкульоз!», запропонували присутнім пройти скринінгове опитування, яке допомагає визначити, чи потребує людина обстеження на ТБ. Після чого у Тетяни було виявлено симптоми, що свідчать про ймовірність туберкульозу, особливо з огляду на контакт з хворим. Раніше жінка не пов'язувала симптоми з туберкульозом, бо в минулому році перенесла травму грудної клітини, і вважала, що інколи погане самопочуття - це ускладнення після травми. З Тетяною було проведено консультацію, запропоновано обстеження на туберкульоз в КНП «Рубіжанська центральна міська лікарня», направлено до лікаря - фтизіатра. На цю пропозицію вона неохоче, але погодилася.
В протитуберкульозному кабінеті проведено дослідження мокротиння молекулярно- генетичним методом та методом мікроскопії, зроблено рентгенографію органів грудної клітини. Було підтверджено туберкульоз легень. Пацієнтка вдало розпочала лікування у фтизіатра за схемою чутливого туберкульозу. А незабаром отримано дані тесту лікарської чутливості - діагностовано мультирезистентний туберкульоз. Схему лікування переглянуто.
Одночасно з Тетяною працював психолог центру щодо зміни способу її життя, підвищення самооцінки тощо. На сьогодні, Тетяна вийшла з-під негативного впливу колишнього співмешканця, не підтримує з ним відносини, перебуває на обліку в центрі зайнятості. По закінченню лікування планує влаштуватися на роботу.
Тож, як бачимо, проєкт ««Тобі слід знати про туберкульоз!» дійсно допомагає своєчасному виявленню туберкульозу серед найбільш уразливих груп населення, які опинилися в складних життєвих ситуаціях, і надає можливість не тільки цим людям подолати хворобу завдяки командній роботі соціальних працівників з лікарем, але й перервати ланцюги передачі туберкульозного збудника, особливо найнебезпечніших його форм - мультирезистентних.